Både Manchester United og det danske landshold blev i weekenden ramt af skader, i og med at både Christian Eriksen og Rasmus Højlund udgik af De Røde Djævles kamp mod Luton lørdag og siden har meldt afbud til landsholdssamlingen.
Mandag kunne Manchester United så meddele, at Eriksen ventes ude i godt en måned med et knæproblem, mens klubben håber at have Højlund tilbage “inden udgangen af november”.
Dermed misser Eriksen nok vigtige kampe mod Galatasaray i Champions League samt mod Newcastle og Chelsea i Premier League.
Men spørger man den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, vil han ikke være synderligt savnet. Af én særlig grund: Klubbens spillestil. Det siger han til Spilxperten.
– Christian Eriksen har alligevel været inde og ude af holdet i denne sæson, så han bliver ikke et savn for Manchester United, i hvert fald ikke sammenlignet med, hvad han ville have været sidste sæson, hvor han var en nøglespiller, siger Paul Parker og uddyber:
– Jeg prøver ikke at være respektløs, men det handler om, at holdet har været elendigt, og Eriksen har brug for et hold i balance, før han er god. Det, der sker, når holdet spiller dårligt, er, at Eriksen ikke kan få udnyttet sine styrker, fordi han er markant bedre, når hans eget hold har bolden, og lige nu gider Man United ikke at have bolden. Når det sker, er han nytteløs.
Til gengæld vil Højlund være et “gigantisk tab” i de få kampe, han står til at misse, mener Paul Parker, der samtidig langer ud efter Manchester Uniteds alternativ i angreb, nemlig Anthony Martial.
– Det kan godt være, at han ikke har scoret i Premier League endnu, men hans tilstedeværelse betyder sindssygt meget, og han lægger et stort pres på sin modstander, som de andre angribere ikke kan.
– Jeg tror, det bliver Anthony Martial, der får chancen på toppen, og han er en fuldstændig ligegyldig spiller, som hverken kan eller vil bidrage med noget. Martial vil helst sidde hjemme foran pejsen med et par sutsko på og slappe af, så det er klart, at Højlund bliver et stort tab, fortæller han.
Manchester United er aktuelt nummer seks i Premier League og møder efter landskampspausen Everton på udebane, altså uden Højlund og Eriksen.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

FC København – Silkeborg IF

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Bendtner scorer nyt job

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Engelsk legende til Wrexham?

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

– Det bliver skamredet

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Dansker i stort kinesisk eventyr

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Andreas Christensen afviste Danmark

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Stor ændring på landsholdet

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Nedtur – forpurret af regn

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

FC Midtjylland – Viborg FF

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort
