Både Manchester United og det danske landshold blev i weekenden ramt af skader, i og med at både Christian Eriksen og Rasmus Højlund udgik af De Røde Djævles kamp mod Luton lørdag og siden har meldt afbud til landsholdssamlingen.
Mandag kunne Manchester United så meddele, at Eriksen ventes ude i godt en måned med et knæproblem, mens klubben håber at have Højlund tilbage “inden udgangen af november”.
Dermed misser Eriksen nok vigtige kampe mod Galatasaray i Champions League samt mod Newcastle og Chelsea i Premier League.
Men spørger man den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, vil han ikke være synderligt savnet. Af én særlig grund: Klubbens spillestil. Det siger han til Spilxperten.
– Christian Eriksen har alligevel været inde og ude af holdet i denne sæson, så han bliver ikke et savn for Manchester United, i hvert fald ikke sammenlignet med, hvad han ville have været sidste sæson, hvor han var en nøglespiller, siger Paul Parker og uddyber:
– Jeg prøver ikke at være respektløs, men det handler om, at holdet har været elendigt, og Eriksen har brug for et hold i balance, før han er god. Det, der sker, når holdet spiller dårligt, er, at Eriksen ikke kan få udnyttet sine styrker, fordi han er markant bedre, når hans eget hold har bolden, og lige nu gider Man United ikke at have bolden. Når det sker, er han nytteløs.
Til gengæld vil Højlund være et “gigantisk tab” i de få kampe, han står til at misse, mener Paul Parker, der samtidig langer ud efter Manchester Uniteds alternativ i angreb, nemlig Anthony Martial.
– Det kan godt være, at han ikke har scoret i Premier League endnu, men hans tilstedeværelse betyder sindssygt meget, og han lægger et stort pres på sin modstander, som de andre angribere ikke kan.
– Jeg tror, det bliver Anthony Martial, der får chancen på toppen, og han er en fuldstændig ligegyldig spiller, som hverken kan eller vil bidrage med noget. Martial vil helst sidde hjemme foran pejsen med et par sutsko på og slappe af, så det er klart, at Højlund bliver et stort tab, fortæller han.
Manchester United er aktuelt nummer seks i Premier League og møder efter landskampspausen Everton på udebane, altså uden Højlund og Eriksen.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT