Eriksens svære valg: De vil ikke sprænge lønrammen

Ifølge The Athletic-journalisten Jay Harris er der ikke meget, der tyder på, at Christian Eriksen har en fremtid i Brentford.



Christian Eriksen forlader med al sandsynlighed Brentford denne sommer. 

Sådan lyder det nu fra The Athletic-journalisten Jay Harris, der tilbage i januar breakede historien om Brentfords interesse i Eriksen. 

I podcasten The Totally Football Show sætter Jay Harris således nogle ord på Christian Eriksens fremtid og det aftryk, danskeren har sat i London-klubben. 

– For at være ærlig, så virker det til, at han nok hælder mod et exit nu. Jeg tror, at efter at han for et par måneder siden kom ud og sagde, at hans ambition er at spille Champions League, så kan man fuldstændigt forstå og respektere det. Med den måde, som jeg har set historien udfolde sig i de seneste måneder, så har det virket til, at alle var så meget oppe at køre, da han først begyndte at spille for Brentford. Alle var så glade for, at han spillede så godt igen, siger Jay Harris således i podcasten. 

– Jeg tror, at der var nogle stykker blandt os, der måske ikke troede, at han ville kunne holde niveuaet. Men det gjorde han så. Han leverede en utrolig præstation, da Brentford slog Chelsea med 4-1 på Stamford Bridge. Og med hver uge, der gik, sad man mere og mere med følelsen af, at Brentford havde været så latterligt heldige med omstændighederne, hvis man kan sige det sådan, således at de havde muligheden for at hente Christian. 

Ifølge Jay Harris er virkeligheden bare den, at der er grænser for, hvad Brentford rent økonomisk kan tilbyde Christian Eriksen.

– Han har ret til at gøre, hvad han vil nu, og hvis det betyder, at han vil spille for et Champions League-hold eller for en større klub, så tror jeg ikke, at der er nogen, der vil bebrejde ham. Og det virker helt sikkert til, at han læner mod et exit. Der er også så mange faktorer i det her. Brentford er en virkelig veldrevet klub. Brentford vil ikke sprænge lønrammen for at beholde ham. De har en grænse, i forhold til hvad de kan tilbyde ham økonomisk. Og hvis han ikke føler, at det er godt nok, så vil han tage et andet sted hen, siger Harris.

– Men han er faldet godt til i det vestlige London. Jeg tror, at han har købt et hus her for nyligt. Og han har selvfølgelig forbindelsen til Thomas Frank og de mange danske landsholdsspillere. Så der er mange aspekter i det, men jeg tror bare, at det er uundgåeligt, at han kommer til at skifte til en større klub. 

Den engelske avis The Guardian skrev fredag, at Tottenham og Manchester United har været i dialog med Christian Eriksen i ugens løb, og at førstnævnte klub ligner favoritten til at hente den danske landsholdsstjerne. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på kæmpetransfer

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026