Eriksens svære valg: De vil ikke sprænge lønrammen

Ifølge The Athletic-journalisten Jay Harris er der ikke meget, der tyder på, at Christian Eriksen har en fremtid i Brentford.



Christian Eriksen forlader med al sandsynlighed Brentford denne sommer. 

Sådan lyder det nu fra The Athletic-journalisten Jay Harris, der tilbage i januar breakede historien om Brentfords interesse i Eriksen. 

I podcasten The Totally Football Show sætter Jay Harris således nogle ord på Christian Eriksens fremtid og det aftryk, danskeren har sat i London-klubben. 

– For at være ærlig, så virker det til, at han nok hælder mod et exit nu. Jeg tror, at efter at han for et par måneder siden kom ud og sagde, at hans ambition er at spille Champions League, så kan man fuldstændigt forstå og respektere det. Med den måde, som jeg har set historien udfolde sig i de seneste måneder, så har det virket til, at alle var så meget oppe at køre, da han først begyndte at spille for Brentford. Alle var så glade for, at han spillede så godt igen, siger Jay Harris således i podcasten. 

– Jeg tror, at der var nogle stykker blandt os, der måske ikke troede, at han ville kunne holde niveuaet. Men det gjorde han så. Han leverede en utrolig præstation, da Brentford slog Chelsea med 4-1 på Stamford Bridge. Og med hver uge, der gik, sad man mere og mere med følelsen af, at Brentford havde været så latterligt heldige med omstændighederne, hvis man kan sige det sådan, således at de havde muligheden for at hente Christian. 

Ifølge Jay Harris er virkeligheden bare den, at der er grænser for, hvad Brentford rent økonomisk kan tilbyde Christian Eriksen.

– Han har ret til at gøre, hvad han vil nu, og hvis det betyder, at han vil spille for et Champions League-hold eller for en større klub, så tror jeg ikke, at der er nogen, der vil bebrejde ham. Og det virker helt sikkert til, at han læner mod et exit. Der er også så mange faktorer i det her. Brentford er en virkelig veldrevet klub. Brentford vil ikke sprænge lønrammen for at beholde ham. De har en grænse, i forhold til hvad de kan tilbyde ham økonomisk. Og hvis han ikke føler, at det er godt nok, så vil han tage et andet sted hen, siger Harris.

– Men han er faldet godt til i det vestlige London. Jeg tror, at han har købt et hus her for nyligt. Og han har selvfølgelig forbindelsen til Thomas Frank og de mange danske landsholdsspillere. Så der er mange aspekter i det, men jeg tror bare, at det er uundgåeligt, at han kommer til at skifte til en større klub. 

Den engelske avis The Guardian skrev fredag, at Tottenham og Manchester United har været i dialog med Christian Eriksen i ugens løb, og at førstnævnte klub ligner favoritten til at hente den danske landsholdsstjerne. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK


15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

– Har du snakket med din mor?

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Højbjerg med kæmpe ros

Tottenham-stjerne truet med pistol

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

FCM jagter Franculino-erstatning

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Megastjerne så intet fra FC København

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Prøver at lokke FC København-stjerne

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Hård stikpille til Vingegaard

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

I kæmpe forsvar af Amorim

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Sådan starter FCK og Tottenham