Flop sikrede Liverpool en perfekt premiere

Liverpool var tæt på at smide en sikker sejr på Anfield mod Bournemouth, men udskældt italiener blev helten.



Efter tyvstarten på sæsonen med Community Shield-nederlaget til Crystal Palace kom Liverpool lidt vaklende men planmæssigt fra land i Premier League-sæsonen.

Hjemme på Anfield vandt Arne Slots mesterhold 4-2 over Bournemouth, som ellers kom tilbage fra 0-2, i opgøret der blev indledt med at mindes afdøde Diogo Jota.

Efter at have afsunget “You’ll Never Walk Alone” af fuld hals blev der holdt et minuts stilhed til minde om Jota og hans bror André Silva, som døde i en bilulykke i starten af juli.

60.000 gjaldende struber blev afløst af 60.000 tavse sjæle, som indhyllede lægterne i de portugisiske farver, hvori “DJ20” stod skrevet med henvisning Diogo Jota og hans rygnummer som Liverpool-spiller.

Da spillet kom i gang, var det mindre imponerende, hvad Liverpool bød ind med. Sæsonen er kun lige gået i gang, og nye profiler som Florian Wirtz, Jeremie Frimpong og Hugo Ekitike skal lige spilles helt ind.

Sidstnævnte fik dog vist, at han kan være med til at udfylde hullet efter Diogo Jota i front.

Han fyldte godt på 9’er-positionen, og ti minutter før pause trampede han sig lidt heldigt gennem forsvaret, men den kølige afslutning var der ikke en finger at sætte på.

En overraskende helt

I begyndelsen af anden halvleg satte Liverpool sig mere på spillet. Og Ekitike fik vist, at han også kan agere brik i opspillet.

Cody Gakpo spillede bolden ind til at ham i feltet, hvorefter han holdt i den og ramte Gakpos løb igen. Herfra tog hollænderen et par træk, inden han roligt lagde 2-0-målet fladt ind.

Det virkede som en formssag for mestrene at cruise pligtsejren hjem, men Liverpool overlod initiativet til gæsterne.

Og selv om det ikke burde være muligt, forsvandt føringen på 12 minutter, da Liverpool to gange blev ramt af kontrastød. Begge gange var det Antoine Semenyo, som straffede den defensive uorden hos mestrene.

Det begyndte at dufte af et unødvendigt pointtab, men Liverpool blev reddet fra lidt uventet kant. Federico Chiesa, som ellers har været stemplet som et flop, kom ind i 82. minut, og seks minutter senere blev han matchvinder.

Han flugtede en ripost i nettet, hvorefter Mohamed Salah langt inde i tillægstiden slog sidste søm i kisten med et kontramål til 4-2.

/ritzau/





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney i stor hyldest

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Napoli jagter Superliga-profil

Sergio Ramos i chokskifte?

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Syv i træk for Barcelona

Zorniger kommer med klar besked

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse