Forundret trænerlegende: Højlund er langt fra

Rasmus Højlunds uskarphed mod Wigan får nu den engelske trænerlegende Harry Redknapp til at stille spørgsmålstegn ved den pris, som Manchester United betalte for den danske landsholdsstjerne.



2. juledag fik Rasmus Højlund endelig åbnet målkontoen i Premier League, men den danske stjerneangriber må stadig finde sig i kritik fra flere eksperter. 

Efter mandagens FA Cup-kamp var både Roy Keane og Ian Wright ude efter Rasmus Højlund, og også den tidligere Tottenham-træner Harry Redknapp har nu kommenteret danskerens uskarphed. 

Harry Redknapp bragte Højlund op, da den engelske trænerlegende kommenterede Tottenhams beslutning om at leje Timo Werner.

– Hvorfor mon RB Leipzig ønsker at leje Werner ud? Hvorfor skulle de udleje ham, hvis han er så god? Selvfølgelig er de ikke specielt vilde med ham. Men som sagt, hvis pengene ikke er der… det er et gamble. Sådan er det med angribere. Vi så det i går med United (mod Wigan, red.).

– Den fyr, de har hentet ind (Rasmus Højlund, red.). Hvad kostede han, 80 eller 90 millioner pund? Jeg ved ikke, hvor meget det var. Et vanvittigt beløb, og han er stadig utroligt langt væk fra at være en færdigudviklet angriber. 

– Hvad får man for pengene nu? Det er et gamble. Du betaler 70 eller 80 millioner pund. Chelsea køber spillere, som stadig ikke kender spillet endnu. Det er skræmmende. 

Manchester United betalte omtrent 560 millioner kroner for Rasmus Højlund i sommer, og den 20-årige dansker er indtil videre noteret for seks mål i 24 kampe for 'De Røde Djævle'.

QuizWiz





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej