• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Fulham henter ny konkurrent til Joachim Andersen

Foto: Getty Images

Fulham henter endnu en forsvarsspiller. Hollandske Terrence Kongolo kommer til fra Huddersfield.

Af Victor Risager

Joachim Andersen kom til Fulham på transfervinduets sidste dag for snart to uger siden, men han døjer i øjeblikket med en skade, og fredag hentede Premier League-oprykkerne en ny konkurrent til den danske forsvarsspiller.

Fulham har således præsenteret Terrence Kongolo fra Huddersfield Town på en permanent transfer og udstyret ham med en fireårig kontrakt. Det oplyser Fulham selv på sin hjemmeside.

Læs også:Liverpool sender stortalent på leje i Championship

Den 26-årige hollænder kom til Fulham på en lejeaftale i januar, og klubbens medejer Tony Khan glæder sig over gensynet.

- Det er dejligt at bringe Terence tilbage. Han er en klog forsvarsspiller med Premier League-erfaring, som vi af erfaring ved, vil komme ind og kæmpe for vores klub, siger Tony Khan til Fulhams hjemmeside og fortsætter:

Læs også:Dansk landsholdsspiller er lige skiftet klub: Nu er han blevet skadet

- Terence kom til os på leje i januar, men desværre for alle blev han skadet i en kamp ikke længe efter sin ankomst, og han var ikke i stand til at afslutte sæsonen med os. Heldigvis har han nu gjort store fremskridt hen imod hans tilbagevenden, og vi er glade for at have Terence snart tilbage på banen.

Terrence Kongolo, 26 år, har også en fortid i Feyenoord og AS Monaco, mens han også har spillet fire landskampe for Holland. Han skal - sammen med blandt andre Joachim Andersen, der dog er skadet lige nu - forsøge at forstærke Fulhams defensiv, der hidtil har tilladt 11 mål imod efter fire spillerunder.

Læs også:Krisemøde mellem Liverpool og United: Otte klubber er imod deres forslag

Læs også:Mandagens rygtebørs: Juventus vil hente gratis Bayern-stjerne

Læs også:Joachim Andersen forklarer udleje: Træneren og jeg er ikke et supergodt match

-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned

Superliga

Mere Superliga

Fokus