Uafhængige fangrupper og økonomi-eksperter har gennem de seneste år undret sig højlydt over, hvor meget Glazer-familien og firmaer ejet af selvsamme familie har bidraget med i Manchester United.
Glazer-familien har opbygget en skov af selskaber omkring Manchester United, der enten ejer klubben eller udfører arbejde for de engelske mestre, og ifølge Guardian-journalisten David Conns research har de to selskaber, hvor lånene bag Glazer-familiens overtagelse ligger, betalt 67 millioner pund – 554,63 millioner kroner – i renter fra sommeren 2008 til sommeren 2009.
I alt har Manchester United siden 2005 betalt 2,69 milliarder kroner i renter på de lån, Glazer-familien optog for at købe klubben.
Familiemedlemmer og firmaer ejet af Glazer-familien har desuden på 3½ år lånt eller fået 22,9 millioner pund – 189,5 millioner kroner – fra Manchester United. Af det beløb er de 10 millioner pund lån til Malcolm Glazers seks børn, der alle sidder i bestyrelsen i et firmaerne bag Manchester United, Red Football Limited.
Oplysningerne er kommet frem som del af Glazer-familiens forsøg på at refinansiere de dyre lån, der indtil videre har kostet Manchester United de enorme renter, og talsmanden for en uafhængig fangruppe er rystet over, hvordan salget af Cristiano Ronaldo hovedsagligt er gået til at dække et ellers enormt underskud hos de engelske mestre.
– Nu ved vi, at de ud over deres overtagelse, der koster klubben en meget stor gæld og høje årlige renter, der skal betales fra klubbens billet-salg og andre indtægter, også har betalt millioner af pund til sig selv, siger Duncan Drasdo, der er bestyrelsesformand i Manchester United Supporters Trust.
– Vi vil ikke have Glazers til at refinansiere den massive gæld, de har taget med sig til klubben – vi vil have dem ud, fortsætter Duncan Drasdo.
Glazer-familiens forsøg på at refinansiere den enorme gæld er tidligere slået fejl, og det vil muligvis vække mere irritation hos Manchester United-fans, at bankmænd og andre finansfolk står til at tjene op mod 120 millioner kroner i salærer, hvis det lykkes dem at refinansiere Manchester Uniteds lån.
LIVE
TransferLIVE: GAIS jagter FC Nordsjælland-spiller
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
TOPNYHED
Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC
MEDIE
Engelsk klub afviser AGF
MEDIE
Gennembrud: FCM tæt på dyr Magnus Jensen
NYHEDER
Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.
LIGE NU
Drama ved OB-træning: Skreg af smerte
LIVE
Superliga-LIVE: Hvor er truppen, Sønderjyske?
STORT INTERVIEW
‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag
OPTAKT
Randers FC – Lyngby BK
AVIS
Melder Harder færdig i Leipzig
MEDIE
Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
De vil købe Ousmane Sow i Brøndby
INTERVIEW
Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu
NYHEDER
Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
INTERVIEW
Hylder nyt Superliga-tiltag
TIPSBLADETS DOM
Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
SL-hold i bowlen – her er 2. runde af pokalen
NYHEDER
Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: FCK har gamblet med transfervinduet
TIPSBLADETS DOM
På kanten af katastrofen – han er en magtfaktor!
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Ny dansk stjerne i Norge: Kasper Høghs arvtager?
TRANSFER
Sønderjyske-spiller tæt på skifte
AVIS
Storklub nærmer sig Manchester United-flop
TOPNYHED