Haalands overtro: Må spise det resten af livet

Erling Haaland er endt i en situation, hvor nordmanden føler, at han er nødt til at spise lasagne før hver eneste hjemmekamp.



Erling Haaland har taget Premier League med storm efter skiftet til Manchester City, og efter den fine start har nordmanden også valgt at holde fast i visse vaner. 

I hvert fald har Erling Haaland nu sat sig for at spise lasagne før hver eneste hjemmekamp. Det fortæller nordmanden til Jan Mølby i et interview med Viaplay. 

– Min mor og far har lavet mad til mig hver eneste dag, efter at jeg er kommet tilbage fra træning. Så det har været utroligt at have den støtte fra dem begge, fortæller Erling Haaland. 

I interviewet spørger Jan Mølby her til, hvorvidt den omtalte lasagne, som Erling Haalands far laver for sin søn, virkelig er så god.  

– Ja, den er god. Den er virkelig god. Jeg er nødt til at fortælle dig sandheden. De lavede lasagne en dag, jeg spiste den, og dagen efter scorede jeg et hattrick. Hvad kan man så gøre? Så er man nødt til at fortsætte med at spise det, lyder svaret fra Erling Haaland. 

– Til næste hjemmekamp laver vi lasagne igen. Hattrick. Okay, jeg er nødt til at spise lasagne dagen før en kamp resten af mit liv. 

Jan Mølby spørger herefter Erling Haaland, hvordan nordmanden har det med at indtage store mængder af den lasagne, hans far og mor laver. 

– Den er god. Så god er den heller ikke, men den er god. Jeg er glad for, at de laver den. De laver den med masser af kærlighed. Men ja, man kan kalde den en hattrick-lasagne. Den er ikke mere end det. 

Erling Haaland har tidligere afsløret, at han har en noget anderledes tilgang til sin diæt. Det kan du læse mere om HER





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Skifter til Rangers

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub