Han er en ægte legende i klubben, men i sin sidste sæson i Leicester blev Kasper Schmeichel udsat for en del kritik.
Noget tyder dog på, at Leicester alligevel godt kunne have brugt den danske landsholdsmålmands kvaliteter i denne sæson. Med få måneder tilbage af sæsonen ligger Leicester nemlig i akut nedrykningsfare efter at have indkasseret hele 47 mål i 27 Premier League-kampe.
I sidste weekend mistede Leicester-cheftræner Brendan Rodgers tålmodigheden med Schmeichels afløser, Danny Ward, der blev sendt ud på bænken i 1-1-kampen mod Brentford, hvor danske Daniel Iversen i stedet fik chancen.
Ifølge den tidligere Leicester-spiller Matt Piper ville situationen have set bedre ud for Rodgers, hvis Leicester havde valgt at beholde Kasper Schmeichel.
– Danny Ward er ikke blevet hjulpet af den måde, som hele holdet har forsvaret sig. Han har haft 123 afslutninger imod sig, og han har indkasseret de mål, han har indkasseret. Hvis Schmeichel havde stået mellem stængerne, ville han så have indkasseret det samme antal mål? Det tror jeg helt afgjort ikke, lyder det fra Piper i BBC-podcasten 'When You're Smiling: A Leicester City Podcast'.
– På den position var Rodgers nødt til at kigge andetsteds. Iversen gjorde det rigtigt godt under sit lejeophold, og Rodgers sagde, at han havde imponeret ham til træning. Og kredit til Rodgers for at tage den beslutning (om at give Iversen chancen, red.).
– Nogle vil mene, at han skulle have taget den tidligere, men det er også en stor beslutning at skulle tage. Jeg tror, at vi nu har fået at se, at Danny Ward ikke har niveauet til at være førstemålmand i Premier League.
I podcasten peger The Times-journalisten Charlotte Duncker desuden på, at Brendan Rodgers formentlig ønskede at købe en Kasper Schmeichel-erstatning i sommer, hvor økonomien dog ikke var til det.
Kasper Schmeichel gav for et par uger siden et interview til The Times, hvor landsholdsmålmanden slog fast, at han er interesseret i at vende tilbage til Leicester.
– Jeg elsker klubben. Ville jeg være interesseret i at vende tilbage? Selvfølgelig ville jeg det. Jeg ville altid være klar til at tage tilbage og forsøge at hjælpe dem. Det er mit hjem. Jeg smiler altid, når jeg taler om Leicester. Jeg savner det helt sikkert. Jeg ser alle deres kampe, lød det fra Kasper Schmeichel i interviewet.
Kasper Schmeichels kontrakt med Nice løber frem til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Højlund står til at slå personlige rekorder
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM ansætter ny topboss
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Bayern tromler sig videre
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
‘Tottenham er i overhængende fare’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL