Hård dom: Schmeichels farvel har kostet dyrt

Ifølge en tidligere Leicester-spiller ville danskerklubben have indkasseret markant færre mål i denne sæson, hvis Kasper Schmeichel havde stået mellem stængerne.



Han er en ægte legende i klubben, men i sin sidste sæson i Leicester blev Kasper Schmeichel udsat for en del kritik. 

Noget tyder dog på, at Leicester alligevel godt kunne have brugt den danske landsholdsmålmands kvaliteter i denne sæson. Med få måneder tilbage af sæsonen ligger Leicester nemlig i akut nedrykningsfare efter at have indkasseret hele 47 mål i 27 Premier League-kampe. 

I sidste weekend mistede Leicester-cheftræner Brendan Rodgers tålmodigheden med Schmeichels afløser, Danny Ward, der blev sendt ud på bænken i 1-1-kampen mod Brentford, hvor danske Daniel Iversen i stedet fik chancen. 

Ifølge den tidligere Leicester-spiller Matt Piper ville situationen have set bedre ud for Rodgers, hvis Leicester havde valgt at beholde Kasper Schmeichel. 

– Danny Ward er ikke blevet hjulpet af den måde, som hele holdet har forsvaret sig. Han har haft 123 afslutninger imod sig, og han har indkasseret de mål, han har indkasseret. Hvis Schmeichel havde stået mellem stængerne, ville han så have indkasseret det samme antal mål? Det tror jeg helt afgjort ikke, lyder det fra Piper i BBC-podcasten 'When You're Smiling: A Leicester City Podcast'

– På den position var Rodgers nødt til at kigge andetsteds. Iversen gjorde det rigtigt godt under sit lejeophold, og Rodgers sagde, at han havde imponeret ham til træning. Og kredit til Rodgers for at tage den beslutning (om at give Iversen chancen, red.). 

– Nogle vil mene, at han skulle have taget den tidligere, men det er også en stor beslutning at skulle tage. Jeg tror, at vi nu har fået at se, at Danny Ward ikke har niveauet til at være førstemålmand i Premier League. 

I podcasten peger The Times-journalisten Charlotte Duncker desuden på, at Brendan Rodgers formentlig ønskede at købe en Kasper Schmeichel-erstatning i sommer, hvor økonomien dog ikke var til det. 

Kasper Schmeichel gav for et par uger siden et interview til The Times, hvor landsholdsmålmanden slog fast, at han er interesseret i at vende tilbage til Leicester. 

– Jeg elsker klubben. Ville jeg være interesseret i at vende tilbage? Selvfølgelig ville jeg det. Jeg ville altid være klar til at tage tilbage og forsøge at hjælpe dem. Det er mit hjem. Jeg smiler altid, når jeg taler om Leicester. Jeg savner det helt sikkert. Jeg ser alle deres kampe, lød det fra Kasper Schmeichel i interviewet. 

Kasper Schmeichels kontrakt med Nice løber frem til sommeren 2025. 





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

OB – FC Midtjylland

FCK-bænken var rasende!

Video: Her kommer AGF bagud

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Viborg FF – Brøndby IF

Sønderjyske – Silkeborg IF

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Salah strålede for Liverpool

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer