Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Fodboldlegenden Alan Shearer mener, Rasmus Højlund er blevet uretfærdigt behandlet, men skriger alligevel på en ny stjerneangriber.



Manchester United har stjålet et hav af overskrifter denne uge på grund af deres vilde comeback mod Lyon i Europa League.

Rasmus Højlund strøg efterfølgende til tasterne på Instagram, hvor han udtrykte sin begejstring i et opslag, der også har givet genlyd i det engelske.

Og generelt bliver den danske Manchester United-angriber diskuteret heftigt i disse dage, da der spekuleres i, at et skifte retur til Serie A kan være en mulighed for ham denne sommer afhængig af, hvad De Røde Djævle har tænkt sig at bringe den anden vej.

Står det til den engelske fodboldlegende Alan Shearer skal Manchester United købe en stjerneangriber, selvom Rasmus Højlund aldrig er blevet givet en fair chance ifølge den tidligere målræv.

– Jeg har gjort det klart, at jeg har ondt af Højlund. Jeg synes virkelig, han er blevet uretfærdigt behandlet, når det kommer til, hvad Manchester United beder ham om. Men derfor skal de alligevel i markedet efter en angriber i verdensklasse, som kan holde i bolden, score mål og løbe dybt, siger han ifølge The Mirror

Alan Shearer mener nemlig ikke, at Manchester United besidder disse egenskaber på forreste linje.

– I øjeblikket tilbyder Højlund og (Joshua) Zirkzee ikke disse muligheder, og det er en af mange årsager til, at Manchester United ikke er særligt gode i øjeblikket, siger han.

Rasmus Højlund skiftede til Manchester United i sommeren 2023 og skulle bruge det første halve år på at vænne sig til tempoet, inden han fik hul på målbylden og scoringerne faldt som perler på en snor. Siden har angriberen dog stået i stampe.

I denne sæson er det blevet til sølle tre Premier League-scoringer for den 22-årige dansker, der dog kan være sin indsats bekendt i Europa League. Her er han noteret for fem fuldtræffere i 12 kampe.

I søndagens opgør mod Wolverhampton starter danskeren på banen – i skrivende stund står det 0-0 i pausen.



Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FC København scorer 16 millioner kroner

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

Belønnes af FC København

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Stor ros til FC Midtjylland

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’