Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Fodboldlegenden Alan Shearer mener, Rasmus Højlund er blevet uretfærdigt behandlet, men skriger alligevel på en ny stjerneangriber.



Manchester United har stjålet et hav af overskrifter denne uge på grund af deres vilde comeback mod Lyon i Europa League.

Rasmus Højlund strøg efterfølgende til tasterne på Instagram, hvor han udtrykte sin begejstring i et opslag, der også har givet genlyd i det engelske.

Og generelt bliver den danske Manchester United-angriber diskuteret heftigt i disse dage, da der spekuleres i, at et skifte retur til Serie A kan være en mulighed for ham denne sommer afhængig af, hvad De Røde Djævle har tænkt sig at bringe den anden vej.

Står det til den engelske fodboldlegende Alan Shearer skal Manchester United købe en stjerneangriber, selvom Rasmus Højlund aldrig er blevet givet en fair chance ifølge den tidligere målræv.

– Jeg har gjort det klart, at jeg har ondt af Højlund. Jeg synes virkelig, han er blevet uretfærdigt behandlet, når det kommer til, hvad Manchester United beder ham om. Men derfor skal de alligevel i markedet efter en angriber i verdensklasse, som kan holde i bolden, score mål og løbe dybt, siger han ifølge The Mirror

Alan Shearer mener nemlig ikke, at Manchester United besidder disse egenskaber på forreste linje.

– I øjeblikket tilbyder Højlund og (Joshua) Zirkzee ikke disse muligheder, og det er en af mange årsager til, at Manchester United ikke er særligt gode i øjeblikket, siger han.

Rasmus Højlund skiftede til Manchester United i sommeren 2023 og skulle bruge det første halve år på at vænne sig til tempoet, inden han fik hul på målbylden og scoringerne faldt som perler på en snor. Siden har angriberen dog stået i stampe.

I denne sæson er det blevet til sølle tre Premier League-scoringer for den 22-årige dansker, der dog kan være sin indsats bekendt i Europa League. Her er han noteret for fem fuldtræffere i 12 kampe.

I søndagens opgør mod Wolverhampton starter danskeren på banen – i skrivende stund står det 0-0 i pausen.



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Lyngby går alene i front

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Superstjerne er tilbage for Barcelona

– Korthuset er væltet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord