Højbjerg om Eriksen til Spurs: Det siger sig selv

Pierre-Emile Højbjerg forstår godt, hvorfor Christian Eriksen rygtes til Tottenham for tiden.



Pierre-Emile Højbjerg kan blive en god legekammerat rigere, når sommerens transfervindue smækker i om nogle måneder. 

Den mulige legekammerat er dansk og et velkendt navn i Tottenham. Og han er naturligvis Christian Eriksen.

Brentford-stjernen er blevet kædet sammen med en retur til Tottenham i de seneste uger, og det skyldes, at han har spillet strålende fofr Brentford og i øvrigt er kontraktfri til sommer.

Og det overrasker overhovedet ikke Pierre-Emile Højbjerg, at rygterne er der. Det fortæller Højbjerg i et interview med Tipsbladet. 

– Muligheden siger sig selv i forhold til den historie, som Christian har med Tottenham. Han vil altid være et varmt emne og i hjertet på Tottenham, siger landsholdsstjernen og fortsætter: 

– Han har kvaliteterne, og han har personligheden. Og så er han stadig i en god alder. Han har haft mange gode år i Tottenham, og derfor tror jeg altid, at hans navn vil være varmt i klubben. Det siger sig selv, synes jeg. 

Skriverierne omkring Christian Eriksen og Tottenham er kommet efter den tidligere Inter-stjernes flotte start i Brentford, hvor han har bidraget med både mål og oplæg i de seneste seks kampe, hvor Thomas Franks mandskab har hentet 15 point. 

26-årige Pierre-Emile Højbjerg skjuler heller ikke, at han er glad for at have Christian Eriksen tilbage i Englands bedste fodboldrække.

– Jeg så ikke Christian personligt inden skiftet, men vi talte sammen over telefonen i januar. Jeg var lidt nysgerrig og spurgte, hvordan han havde det. Intet dramatisk der. 

– Jeg er meget glad på hans vegne over, at han er kommet til Premier League. Jeg synes, det er en liga, som passer godt til ham. Og så håber jeg ikke, at han er alt for god, når vi skal møde dem. Jeg synes, det virker til at være et rigtig godt valg for ham. 

Brentford og Tottenham brager sammen på Brentford Community Stadium i London lørdag aften klokken 18.30 i et vaskeægte lokalopgør. 

Men hvis Christian Eriksen skulle beslutte sig for at vende tilbage til Tottenham, når sæsonen er overstået, så vil han vende retur til en trup, der er vokset i den seneste tid. 

Det mener Pierre-Emile Højbjerg i hvert fald. 

– I den sidste tredjedel af sæsonen har vi været rigtig gode. Vi er blevet bedre til at dominere modstanderen, og vi er blevet bedre til at dominere modstanderen højt oppe på deres banehalvdel. 

– Vores organisation er blevet stærk, og det gavner på mange måder. Når man får smag for det, så vokser holdet ligeledes. Vi har gjort de rigtige ting på det sidste. 

Antonio Contes mandskab er i øjeblikket placeret som nummer fire i Premier League, hvilket giver Champions League-fodbold i næste sæson. Tottenham er tre point foran Arsenal, som dog har en kamp i hånden. 

Men selvom Premier League-klubben er velspillende for tiden, så har sæsonen også budt på en transfersaga omkring Harry Kane samt en trænerfyring af Nuno Espirito Santo. 

– Det er nogen gange en del af showet i fodboldens verden. Men det har også været lærerigt og en god erfaring i forhold til hele tiden at holde fokus på de ting, som du kan gøre noget ved. 

– Og hele tiden holde fokus på det vigtige, som er det, der sker på banen. For det er det, som du i sidste ende kan rykke på, lyder det afsluttende fra Pierre-Emile Højbjerg. 






Brøndby truede med at trække sig fra transfer




LIVE

Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse

På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’

PSG henter fransk landsholdsspiller hjem

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Vanvittig kamp af Kasper Høgh

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton

Dansker i vanvittig helterolle

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Én spiller får hele Sverige til at måbe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Silkeborg IF – OB

Ny dansk stjerne i Norge: Kasper Høghs arvtager?

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

LIVE: Fremragende – FCK vinder 3-0 i Ungarn

AC Horsens – Brøndby IF

Jorge Messi er død som 68-årig

Chelsea sælger stopper til italiensk succesklub

Aarhus Fremad forlænger HB Køges dårlige stime

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’

Afsløring: Marcondes skifter til Melbourne City FC

Islandsk landsholdsspiller til Danmark