Højbjerg tager stort skridt mod Tottenham-exit

Den danske landsholdsstjerne har angiveligt stoppet samarbejdet med sin agent, og nu ser han fremad.



Pierre-Emile Højbjerg befinder sig i øjeblikket i en situation, som ikke er særlig gunstig for ham. 

Han er i sin vel nok bedste fodboldalder, og han har etableret sig på den største fodboldscene. Derfor er det bestemt ikke optimalt, at han ikke er inde i varmen hos den nye Tottenham-træner Ange Postecoglou, som har henvist danskeren til bænken. 

I sommerens transfervindue blev Højbjerg konstant rygtet væk fra Tottenham, uden det dog blev en realitet, men mon ikke snakken igen blusser op, når januar nærmer sig. Der sker nemlig ting og sager for Højbjerg, der ikke længere har kontrakt med det store agentfirma Gol International, der har stjerneagenten Pini Zahavi i spidsen. 

Det melder transferjournalisten Fabrizio Romano. 

Han nævner ligeledes, at Højbjerg kigger andre veje nu, og at det er meget muligt, at han finder et nyt sted til januar. 

Pierre-Emile Højbjerg har været i Tottenham siden 2020, hvor han kom til fra Southampton, men det er først i denne sæson, at han er røget i kulden. 

I sommer blev han primært rygtet til Atletico Madrid, men også Manchester United blev meldt som en mulig destination. Sidst i vinduet var Fulham pludselig meldt interesseret, uden sådan et skifte blev til noget. 

Derfor bliver det spændende at se, hvilke klubber der vil have blik for den rutinerede midtbanekæmpe om få måneder.

Fabrizio Romano har ikke meldt noget om, hvilket agentfirma der står til at repræsentere Højbjerg fremadrettet.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn