Sædet brænder for alvor under Brendan Rodgers i Leicester City.
Presset er ikke blevet mindre på den engelske manager, da hans mandskab tabte 6-2 til Tottenham lørdag. Leicester indtager sidstepladsen i Premier League, og derfor er ledelsen i Leicester begyndt at kigge på afløsere.
En af dem skulle være Brentfords Thomas Frank, der har imponeret stort i spidsen for sidste sæsons oprykkere. Selv har han ingen afskedsplaner lige nu.
– Jeg er meget glad her, siger Thomas Frank efter søndagens nederlag på 3-0 til Arsenal ifølge West London Sport, og fortsætter.
– Personligt giver jeg ikke meget for disse rygter. Det er selvfølgelig dejligt, når man bliver kædet sammen med noget, for det betyder, at vi gør noget godt her. Vi må have gjort noget rigtigt. Jeg er glad for at være her, siger han.
Tæt på samme svar gav den tidligere Brøndby-træner også i sidste uge, da han blev sat i forbindelse med det ledige sæde i Brighton. Noget tyder dog på, at 'The Seagulls' har kastet deres kærlighed over blandt andre hans danske kollega Bo Svensson.
Foruden Thomas Frank så skulle Leicester også have et godt øje til den tidligere Burnley-chef Sean Dyche. Brendan Rodgers har efter flere flotte sæsoner i spidsen for Leicester fået en katastrofal sæsonstart, hvor man indtager sidstepladsen med et enkelt point.
Den tidligere Liverpool-manager har en kontrakt frem til 2025, men med en landskampspause rundt om hjørnet, så kan det godt være et farvel til Rodgers. Landskampspauser giver sommetider anledning til trænerfyringer.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Bayern München er i pokalfinalen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen