Jagter Thomas Frank: Her er hans reaktion

Thomas Frank reagerer på de spekulationer, der sender ham i retning af Leicester City.



Sædet brænder for alvor under Brendan Rodgers i Leicester City.

Presset er ikke blevet mindre på den engelske manager, da hans mandskab tabte 6-2 til Tottenham lørdag. Leicester indtager sidstepladsen i Premier League, og derfor er ledelsen i Leicester begyndt at kigge på afløsere.

En af dem skulle være Brentfords Thomas Frank, der har imponeret stort i spidsen for sidste sæsons oprykkere. Selv har han ingen afskedsplaner lige nu.

– Jeg er meget glad her, siger Thomas Frank efter søndagens nederlag på 3-0 til Arsenal ifølge West London Sport, og fortsætter.

– Personligt giver jeg ikke meget for disse rygter. Det er selvfølgelig dejligt, når man bliver kædet sammen med noget, for det betyder, at vi gør noget godt her. Vi må have gjort noget rigtigt. Jeg er glad for at være her, siger han.

Tæt på samme svar gav den tidligere Brøndby-træner også i sidste uge, da han blev sat i forbindelse med det ledige sæde i Brighton. Noget tyder dog på, at 'The Seagulls' har kastet deres kærlighed over blandt andre hans danske kollega Bo Svensson.

Foruden Thomas Frank så skulle Leicester også have et godt øje til den tidligere Burnley-chef Sean Dyche. Brendan Rodgers har efter flere flotte sæsoner i spidsen for Leicester fået en katastrofal sæsonstart, hvor man indtager sidstepladsen med et enkelt point.

Den tidligere Liverpool-manager har en kontrakt frem til 2025, men med en landskampspause rundt om hjørnet, så kan det godt være et farvel til Rodgers. Landskampspauser giver sommetider anledning til trænerfyringer.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC København i forhandlinger med svensk klub

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Australien – Egypten

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig