Sent søndag aften smed den engelske transferjournalist David Ornstein lidt af en transferbombe.
Her kunne Ornstein, der arbejder for The Athletic, nemlig afsløre, at de engelske mestre fra Manchester City har overvejet at købe FC Københavns Orri Oskarsson, der så ville få en rolle som reserve for superstjernen Erling Haaland.
Ifølge David Ornstein er det dog usandsynligt, at Manchester City på nuværende tidspunkt vælger at gå efter Orri Oskarsson. Det er dog forventningen, at islændingen forlader FC København for omtrent 150 millioner kroner i dette transfervindue, skriver David Ornstein, der også fremhæver Celtic-japaneren Kyogo Furuhashi som en anden angriber, der optræder højt på Manchester Citys ønskeliste.
Ifølge journalisten Sam Lee, der er Manchester City-korrespondent for The Athletic, vil det være en overraskelse, hvis Orri Oskarsson faktisk rykker til de engelske mestre.
– Jeg tror ikke rigtig, at det kommer til at ske, som Ornstein også skrev. Jeg vidste godt, at de har kigget på de to angribere (Oskarsson og Furuhashi, red.) som muligheder.
– Men i torsdags i sidste uge hørte jeg Pep sige, at de nok alligevel ikke har brug for en angriber. Så det er sådan, situationen er. Det bliver vi nødt til at gøre ret klart, siger Sam Lee til Tipsbladet.
Meget begrænset spilletid
Der vil selvsagt være tale om en sekundær rolle til Orri Oskarsson, hvis FCK-stjernen alligevel rykker til Pep Guardiolas hold.
– Hvis han skulle ende med at komme til City, så er hele tankegangen med at hente en angriber med hans profil, om det så skulle være Oskarsson eller Kyogo fra Celtic, at denne angriber ville være glad for bare at være i City, selvom han ikke ville komme til at spille særligt meget.
– Der vil ikke komme meget drama, hvis de ikke spiller, så forventningen ville være, at de ikke ville komme til at spille særligt meget, siger Sam Lee.
Hvor mange spilleminutter ville Orri Oskarsson reelt kunne forvente, hvis han alligevel ender i City?
– Hvis han, imod forventning, skulle ende i City, så ville Oskarsson nok mere være et slags projekt. En spiller, som de ville kunne udvikle, og som ville kunne lære af at være en del af truppen. Det ville nok være sammenligneligt med det antal minutter, som Sergio Gomez fik i sine to sæsoner i City. Det kunne måske være en god sammenligning, lyder det fra Sam Lee.
Den argentinske kantspiller Sergio Gomez, der denne sommer er skiftet fra Manchester City til Real Sociedad, opnåede i alt 1411 minutter på banen, fordelt på 38 kampe, i de to sæsoner, hvor han tørnede ud for Manchester City.
Som en sidebemærkning kan det nævnes, at Gomez fik en uheldig start i Manchester City, da han i en af sine første kampe for den engelske klub fik et rødt kort mod FC København i Parken.
So this’ll be the other, younger option, in addition in Kyogo. As David says here, City are unlikely to pursue it and, last I heard, Guardiola was doubting whether they need another striker after all! But Txiki found these two https://t.co/Sb5OTHZTTs
— Sam Lee (@SamLee) August 25, 2024
Bred interesse
Ifølge Sam Lee ville Orri Oskarsson kunne se frem til nogle sene indhop i enkelte kampe, hvis islændingen skulle ende med at blive Erling Haalands reserve.
– Hvis City skulle komme foran med tre eller fire mål i en hjemmekamp, så ville han måske kunne komme på banen. Eller hvis Haaland skulle have scoret to eller tre gange med 20 minutter tilbage, og City har en midtugekamp, så kunne Oskarsson måske komme ind.
– Men selv i den situation har de folk Gündogan, Foden, Silva og De Bruyne. Enhver angriber, de ville hente, ville være andetvalg efter Haaland, lyder det fra Sam Lee.
Var det i de indbyrdes kampe mod FC København, at Manchester City fik øjnene op for Orri Oskarsson?
– Det ved jeg ikke. Men City finder ofte ting, de godt kan lide, når de analyserer modstandere, så det ville ikke være overraskende, hvis det var der, at de spottede ham. Det ville være slet ikke være overraskende, men jeg kan ikke sige det med sikkerhed, lyder det afslutningsvist fra Sam Lee.
Ifølge søndagens artikel i The Athletic er klubber som Real Sociedad og FC Porto også interesserede i Orri Oskarsson, der også jagtes af andre Premier League-klubber end Manchester City.
19-årige Orri Oskarsson har i denne sæson scoret i fem ud af seks kampe for FC København i Superligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER