Sent søndag aften smed den engelske transferjournalist David Ornstein lidt af en transferbombe.
Her kunne Ornstein, der arbejder for The Athletic, nemlig afsløre, at de engelske mestre fra Manchester City har overvejet at købe FC Københavns Orri Oskarsson, der så ville få en rolle som reserve for superstjernen Erling Haaland.
Ifølge David Ornstein er det dog usandsynligt, at Manchester City på nuværende tidspunkt vælger at gå efter Orri Oskarsson. Det er dog forventningen, at islændingen forlader FC København for omtrent 150 millioner kroner i dette transfervindue, skriver David Ornstein, der også fremhæver Celtic-japaneren Kyogo Furuhashi som en anden angriber, der optræder højt på Manchester Citys ønskeliste.
Ifølge journalisten Sam Lee, der er Manchester City-korrespondent for The Athletic, vil det være en overraskelse, hvis Orri Oskarsson faktisk rykker til de engelske mestre.
– Jeg tror ikke rigtig, at det kommer til at ske, som Ornstein også skrev. Jeg vidste godt, at de har kigget på de to angribere (Oskarsson og Furuhashi, red.) som muligheder.
– Men i torsdags i sidste uge hørte jeg Pep sige, at de nok alligevel ikke har brug for en angriber. Så det er sådan, situationen er. Det bliver vi nødt til at gøre ret klart, siger Sam Lee til Tipsbladet.
Meget begrænset spilletid
Der vil selvsagt være tale om en sekundær rolle til Orri Oskarsson, hvis FCK-stjernen alligevel rykker til Pep Guardiolas hold.
– Hvis han skulle ende med at komme til City, så er hele tankegangen med at hente en angriber med hans profil, om det så skulle være Oskarsson eller Kyogo fra Celtic, at denne angriber ville være glad for bare at være i City, selvom han ikke ville komme til at spille særligt meget.
– Der vil ikke komme meget drama, hvis de ikke spiller, så forventningen ville være, at de ikke ville komme til at spille særligt meget, siger Sam Lee.
Hvor mange spilleminutter ville Orri Oskarsson reelt kunne forvente, hvis han alligevel ender i City?
– Hvis han, imod forventning, skulle ende i City, så ville Oskarsson nok mere være et slags projekt. En spiller, som de ville kunne udvikle, og som ville kunne lære af at være en del af truppen. Det ville nok være sammenligneligt med det antal minutter, som Sergio Gomez fik i sine to sæsoner i City. Det kunne måske være en god sammenligning, lyder det fra Sam Lee.
Den argentinske kantspiller Sergio Gomez, der denne sommer er skiftet fra Manchester City til Real Sociedad, opnåede i alt 1411 minutter på banen, fordelt på 38 kampe, i de to sæsoner, hvor han tørnede ud for Manchester City.
Som en sidebemærkning kan det nævnes, at Gomez fik en uheldig start i Manchester City, da han i en af sine første kampe for den engelske klub fik et rødt kort mod FC København i Parken.
So this’ll be the other, younger option, in addition in Kyogo. As David says here, City are unlikely to pursue it and, last I heard, Guardiola was doubting whether they need another striker after all! But Txiki found these two https://t.co/Sb5OTHZTTs
— Sam Lee (@SamLee) August 25, 2024
Bred interesse
Ifølge Sam Lee ville Orri Oskarsson kunne se frem til nogle sene indhop i enkelte kampe, hvis islændingen skulle ende med at blive Erling Haalands reserve.
– Hvis City skulle komme foran med tre eller fire mål i en hjemmekamp, så ville han måske kunne komme på banen. Eller hvis Haaland skulle have scoret to eller tre gange med 20 minutter tilbage, og City har en midtugekamp, så kunne Oskarsson måske komme ind.
– Men selv i den situation har de folk Gündogan, Foden, Silva og De Bruyne. Enhver angriber, de ville hente, ville være andetvalg efter Haaland, lyder det fra Sam Lee.
Var det i de indbyrdes kampe mod FC København, at Manchester City fik øjnene op for Orri Oskarsson?
– Det ved jeg ikke. Men City finder ofte ting, de godt kan lide, når de analyserer modstandere, så det ville ikke være overraskende, hvis det var der, at de spottede ham. Det ville være slet ikke være overraskende, men jeg kan ikke sige det med sikkerhed, lyder det afslutningsvist fra Sam Lee.
Ifølge søndagens artikel i The Athletic er klubber som Real Sociedad og FC Porto også interesserede i Orri Oskarsson, der også jagtes af andre Premier League-klubber end Manchester City.
19-årige Orri Oskarsson har i denne sæson scoret i fem ud af seks kampe for FC København i Superligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER