Klar melding: Oskarsson vil få minimal spilletid

Manchester City har overvejet at hente Orri Oskarsson denne sommer, men ifølge den engelske journalist Sam Lee fra The Athletic vil der blive tale om en meget perifér rolle for FCK-stjernen, hvis han ender i den engelske storklub, hvilket ikke er forventningen lige nu.



Sent søndag aften smed den engelske transferjournalist David Ornstein lidt af en transferbombe. 

Her kunne Ornstein, der arbejder for The Athletic, nemlig afsløre, at de engelske mestre fra Manchester City har overvejet at købe FC Københavns Orri Oskarsson, der så ville få en rolle som reserve for superstjernen Erling Haaland. 

Ifølge David Ornstein er det dog usandsynligt, at Manchester City på nuværende tidspunkt vælger at gå efter Orri Oskarsson. Det er dog forventningen, at islændingen forlader FC København for omtrent 150 millioner kroner i dette transfervindue, skriver David Ornstein, der også fremhæver Celtic-japaneren Kyogo Furuhashi som en anden angriber, der optræder højt på Manchester Citys ønskeliste. 

Ifølge journalisten Sam Lee, der er Manchester City-korrespondent for The Athletic, vil det være en overraskelse, hvis Orri Oskarsson faktisk rykker til de engelske mestre. 

– Jeg tror ikke rigtig, at det kommer til at ske, som Ornstein også skrev. Jeg vidste godt, at de har kigget på de to angribere (Oskarsson og Furuhashi, red.) som muligheder.

– Men i torsdags i sidste uge hørte jeg Pep sige, at de nok alligevel ikke har brug for en angriber. Så det er sådan, situationen er. Det bliver vi nødt til at gøre ret klart, siger Sam Lee til Tipsbladet. 

Meget begrænset spilletid
Der vil selvsagt være tale om en sekundær rolle til Orri Oskarsson, hvis FCK-stjernen alligevel rykker til Pep Guardiolas hold. 

– Hvis han skulle ende med at komme til City, så er hele tankegangen med at hente en angriber med hans profil, om det så skulle være Oskarsson eller Kyogo fra Celtic, at denne angriber ville være glad for bare at være i City, selvom han ikke ville komme til at spille særligt meget.

– Der vil ikke komme meget drama, hvis de ikke spiller, så forventningen ville være, at de ikke ville komme til at spille særligt meget, siger Sam Lee. 

City har overvejet Oskarsson som Haaland-reserve. Foto: Alamy

Hvor mange spilleminutter ville Orri Oskarsson reelt kunne forvente, hvis han alligevel ender i City?

– Hvis han, imod forventning, skulle ende i City, så ville Oskarsson nok mere være et slags projekt. En spiller, som de ville kunne udvikle, og som ville kunne lære af at være en del af truppen. Det ville nok være sammenligneligt med det antal minutter, som Sergio Gomez fik i sine to sæsoner i City. Det kunne måske være en god sammenligning, lyder det fra Sam Lee. 

Den argentinske kantspiller Sergio Gomez, der denne sommer er skiftet fra Manchester City til Real Sociedad, opnåede i alt 1411 minutter på banen, fordelt på 38 kampe, i de to sæsoner, hvor han tørnede ud for Manchester City. 

Som en sidebemærkning kan det nævnes, at Gomez fik en uheldig start i Manchester City, da han i en af sine første kampe for den engelske klub fik et rødt kort mod FC København i Parken. 

Bred interesse
Ifølge Sam Lee ville Orri Oskarsson kunne se frem til nogle sene indhop i enkelte kampe, hvis islændingen skulle ende med at blive Erling Haalands reserve. 

– Hvis City skulle komme foran med tre eller fire mål i en hjemmekamp, så ville han måske kunne komme på banen. Eller hvis Haaland skulle have scoret to eller tre gange med 20 minutter tilbage, og City har en midtugekamp, så kunne Oskarsson måske komme ind.

– Men selv i den situation har de folk Gündogan, Foden, Silva og De Bruyne. Enhver angriber, de ville hente, ville være andetvalg efter Haaland, lyder det fra Sam Lee. 

Var det i de indbyrdes kampe mod FC København, at Manchester City fik øjnene op for Orri Oskarsson? 

– Det ved jeg ikke. Men City finder ofte ting, de godt kan lide, når de analyserer modstandere, så det ville ikke være overraskende, hvis det var der, at de spottede ham. Det ville være slet ikke være overraskende, men jeg kan ikke sige det med sikkerhed, lyder det afslutningsvist fra Sam Lee. 

Ifølge søndagens artikel i The Athletic er klubber som Real Sociedad og FC Porto også interesserede i Orri Oskarsson, der også jagtes af andre Premier League-klubber end Manchester City. 

19-årige Orri Oskarsson har i denne sæson scoret i fem ud af seks kampe for FC København i Superligaen. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

‘Køb ikke Franculino Djú’

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vil købe dansk landsholdsbobler

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Åge Hareide er alvorligt syg

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Ny kæmpeklub er interesseret

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

AGF straffet med stor bøde

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Peter Christiansen har fundet afløseren

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde