Sent søndag aften smed den engelske transferjournalist David Ornstein lidt af en transferbombe.
Her kunne Ornstein, der arbejder for The Athletic, nemlig afsløre, at de engelske mestre fra Manchester City har overvejet at købe FC Københavns Orri Oskarsson, der så ville få en rolle som reserve for superstjernen Erling Haaland.
Ifølge David Ornstein er det dog usandsynligt, at Manchester City på nuværende tidspunkt vælger at gå efter Orri Oskarsson. Det er dog forventningen, at islændingen forlader FC København for omtrent 150 millioner kroner i dette transfervindue, skriver David Ornstein, der også fremhæver Celtic-japaneren Kyogo Furuhashi som en anden angriber, der optræder højt på Manchester Citys ønskeliste.
Ifølge journalisten Sam Lee, der er Manchester City-korrespondent for The Athletic, vil det være en overraskelse, hvis Orri Oskarsson faktisk rykker til de engelske mestre.
– Jeg tror ikke rigtig, at det kommer til at ske, som Ornstein også skrev. Jeg vidste godt, at de har kigget på de to angribere (Oskarsson og Furuhashi, red.) som muligheder.
– Men i torsdags i sidste uge hørte jeg Pep sige, at de nok alligevel ikke har brug for en angriber. Så det er sådan, situationen er. Det bliver vi nødt til at gøre ret klart, siger Sam Lee til Tipsbladet.
Meget begrænset spilletid
Der vil selvsagt være tale om en sekundær rolle til Orri Oskarsson, hvis FCK-stjernen alligevel rykker til Pep Guardiolas hold.
– Hvis han skulle ende med at komme til City, så er hele tankegangen med at hente en angriber med hans profil, om det så skulle være Oskarsson eller Kyogo fra Celtic, at denne angriber ville være glad for bare at være i City, selvom han ikke ville komme til at spille særligt meget.
– Der vil ikke komme meget drama, hvis de ikke spiller, så forventningen ville være, at de ikke ville komme til at spille særligt meget, siger Sam Lee.
Hvor mange spilleminutter ville Orri Oskarsson reelt kunne forvente, hvis han alligevel ender i City?
– Hvis han, imod forventning, skulle ende i City, så ville Oskarsson nok mere være et slags projekt. En spiller, som de ville kunne udvikle, og som ville kunne lære af at være en del af truppen. Det ville nok være sammenligneligt med det antal minutter, som Sergio Gomez fik i sine to sæsoner i City. Det kunne måske være en god sammenligning, lyder det fra Sam Lee.
Den argentinske kantspiller Sergio Gomez, der denne sommer er skiftet fra Manchester City til Real Sociedad, opnåede i alt 1411 minutter på banen, fordelt på 38 kampe, i de to sæsoner, hvor han tørnede ud for Manchester City.
Som en sidebemærkning kan det nævnes, at Gomez fik en uheldig start i Manchester City, da han i en af sine første kampe for den engelske klub fik et rødt kort mod FC København i Parken.
So this’ll be the other, younger option, in addition in Kyogo. As David says here, City are unlikely to pursue it and, last I heard, Guardiola was doubting whether they need another striker after all! But Txiki found these two https://t.co/Sb5OTHZTTs
— Sam Lee (@SamLee) August 25, 2024
Bred interesse
Ifølge Sam Lee ville Orri Oskarsson kunne se frem til nogle sene indhop i enkelte kampe, hvis islændingen skulle ende med at blive Erling Haalands reserve.
– Hvis City skulle komme foran med tre eller fire mål i en hjemmekamp, så ville han måske kunne komme på banen. Eller hvis Haaland skulle have scoret to eller tre gange med 20 minutter tilbage, og City har en midtugekamp, så kunne Oskarsson måske komme ind.
– Men selv i den situation har de folk Gündogan, Foden, Silva og De Bruyne. Enhver angriber, de ville hente, ville være andetvalg efter Haaland, lyder det fra Sam Lee.
Var det i de indbyrdes kampe mod FC København, at Manchester City fik øjnene op for Orri Oskarsson?
– Det ved jeg ikke. Men City finder ofte ting, de godt kan lide, når de analyserer modstandere, så det ville ikke være overraskende, hvis det var der, at de spottede ham. Det ville være slet ikke være overraskende, men jeg kan ikke sige det med sikkerhed, lyder det afslutningsvist fra Sam Lee.
Ifølge søndagens artikel i The Athletic er klubber som Real Sociedad og FC Porto også interesserede i Orri Oskarsson, der også jagtes af andre Premier League-klubber end Manchester City.
19-årige Orri Oskarsson har i denne sæson scoret i fem ud af seks kampe for FC København i Superligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone