Klar melding: Oskarsson vil få minimal spilletid

Manchester City har overvejet at hente Orri Oskarsson denne sommer, men ifølge den engelske journalist Sam Lee fra The Athletic vil der blive tale om en meget perifér rolle for FCK-stjernen, hvis han ender i den engelske storklub, hvilket ikke er forventningen lige nu.



Sent søndag aften smed den engelske transferjournalist David Ornstein lidt af en transferbombe. 

Her kunne Ornstein, der arbejder for The Athletic, nemlig afsløre, at de engelske mestre fra Manchester City har overvejet at købe FC Københavns Orri Oskarsson, der så ville få en rolle som reserve for superstjernen Erling Haaland. 

Ifølge David Ornstein er det dog usandsynligt, at Manchester City på nuværende tidspunkt vælger at gå efter Orri Oskarsson. Det er dog forventningen, at islændingen forlader FC København for omtrent 150 millioner kroner i dette transfervindue, skriver David Ornstein, der også fremhæver Celtic-japaneren Kyogo Furuhashi som en anden angriber, der optræder højt på Manchester Citys ønskeliste. 

Ifølge journalisten Sam Lee, der er Manchester City-korrespondent for The Athletic, vil det være en overraskelse, hvis Orri Oskarsson faktisk rykker til de engelske mestre. 

– Jeg tror ikke rigtig, at det kommer til at ske, som Ornstein også skrev. Jeg vidste godt, at de har kigget på de to angribere (Oskarsson og Furuhashi, red.) som muligheder.

– Men i torsdags i sidste uge hørte jeg Pep sige, at de nok alligevel ikke har brug for en angriber. Så det er sådan, situationen er. Det bliver vi nødt til at gøre ret klart, siger Sam Lee til Tipsbladet. 

Meget begrænset spilletid
Der vil selvsagt være tale om en sekundær rolle til Orri Oskarsson, hvis FCK-stjernen alligevel rykker til Pep Guardiolas hold. 

– Hvis han skulle ende med at komme til City, så er hele tankegangen med at hente en angriber med hans profil, om det så skulle være Oskarsson eller Kyogo fra Celtic, at denne angriber ville være glad for bare at være i City, selvom han ikke ville komme til at spille særligt meget.

– Der vil ikke komme meget drama, hvis de ikke spiller, så forventningen ville være, at de ikke ville komme til at spille særligt meget, siger Sam Lee. 

City har overvejet Oskarsson som Haaland-reserve. Foto: Alamy

Hvor mange spilleminutter ville Orri Oskarsson reelt kunne forvente, hvis han alligevel ender i City?

– Hvis han, imod forventning, skulle ende i City, så ville Oskarsson nok mere være et slags projekt. En spiller, som de ville kunne udvikle, og som ville kunne lære af at være en del af truppen. Det ville nok være sammenligneligt med det antal minutter, som Sergio Gomez fik i sine to sæsoner i City. Det kunne måske være en god sammenligning, lyder det fra Sam Lee. 

Den argentinske kantspiller Sergio Gomez, der denne sommer er skiftet fra Manchester City til Real Sociedad, opnåede i alt 1411 minutter på banen, fordelt på 38 kampe, i de to sæsoner, hvor han tørnede ud for Manchester City. 

Som en sidebemærkning kan det nævnes, at Gomez fik en uheldig start i Manchester City, da han i en af sine første kampe for den engelske klub fik et rødt kort mod FC København i Parken. 

Bred interesse
Ifølge Sam Lee ville Orri Oskarsson kunne se frem til nogle sene indhop i enkelte kampe, hvis islændingen skulle ende med at blive Erling Haalands reserve. 

– Hvis City skulle komme foran med tre eller fire mål i en hjemmekamp, så ville han måske kunne komme på banen. Eller hvis Haaland skulle have scoret to eller tre gange med 20 minutter tilbage, og City har en midtugekamp, så kunne Oskarsson måske komme ind.

– Men selv i den situation har de folk Gündogan, Foden, Silva og De Bruyne. Enhver angriber, de ville hente, ville være andetvalg efter Haaland, lyder det fra Sam Lee. 

Var det i de indbyrdes kampe mod FC København, at Manchester City fik øjnene op for Orri Oskarsson? 

– Det ved jeg ikke. Men City finder ofte ting, de godt kan lide, når de analyserer modstandere, så det ville ikke være overraskende, hvis det var der, at de spottede ham. Det ville være slet ikke være overraskende, men jeg kan ikke sige det med sikkerhed, lyder det afslutningsvist fra Sam Lee. 

Ifølge søndagens artikel i The Athletic er klubber som Real Sociedad og FC Porto også interesserede i Orri Oskarsson, der også jagtes af andre Premier League-klubber end Manchester City. 

19-årige Orri Oskarsson har i denne sæson scoret i fem ud af seks kampe for FC København i Superligaen. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


Hingste sparker Falke i Casablanca

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Set i København – de leder efter ny sportschef

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur