Liverpool og Manchester City mødes i en FA Cup-semifinale på Wembley lørdag den 16. april, men begge holds fans kan få meget svært ved at komme til kampen. Nu langer ud Jürgen Klopp kraftigt ud efter det engelske fodboldforbund, FA’s, håndtering af problemet.
Således vil der i netop den weekend ikke være togforbindelser mellem London og Manchester eller London og Liverpool, fordi der er planlagt sporarbejde. Det sporarbejde har FA vel at mærke været bevidst om siden 2019.
Men trods det har det engelske fodboldforbund, FA, ikke overvejet at rykke kampen til et andet stadion.
Og det får altså nu Jürgen Klopp til at kritisere forbundet.
– Åh, denne vidunderlige sag, hvor der ikke er nogen tog? Det er en af de mest latterlige historier, jeg nogensinde har hørt.
– Jeg har hørt, at de har vidst det i 18 måneder [at der er planlagt sporarbejde, red.], så jeg er ikke sikker på, hvad FA troede. At ingen klub fra FA ville nå til semifinalen? Jeg kan virkelig ikke forstå – med al den information, der er derude – at ting som dette kunne ske.
– Og nu har jeg hørt, at FA vil sætte nogle busser på vejen. Hvad tager det normalt at komme til London? Fire og en halv time? Nu bliver det formentlig 12, for alle busserne skal i samme retning. Det giver ingen mening, siger Jürgen Klopp ifølge GOAL og tilføjer ironisk:
– Fantastisk beslutning!
Jürgen Klopp tilføjer, at det burde være nemmere at se sit yndlingshold spille, mens han også foreslår, at kampen kan afvikles i en anden weekend, hvor der ikke er sporarbejde.
Mens Liverpool og Manchester City mødes i den ene semifinale af FA Cuppen, mødes Chelsea og Crystal Palace i den anden semifinale. Begge kampe spilles på Wembley i London i weekenden 16./17. april.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
