Købeholdet City bruger færre penge end man tror

PL-SPILLERBUDGETTER: Manchester Citys regnskaber har været under lup og er det stadig, men på papiret bruger klubben ikke mere end konkurrenterne.



Hvad bruger Manchester City på spillerkøb og lønninger?

Som noget nyt sætter vi fokus på økonomien i de 20 klubber i verdens største og rigeste fodboldliga, hvor selv de mindste klubber har kassen til spillerkøb og profiler.

Her går vi i dybden med Manchester City, der på papiret ikke bruger væsentligt flere penge på førsteholdet end konkurrenterne i toppen af Premier League.

Manchester City
Anslået spillerbudget i 2023/24: 4.200
Personaleudgifter i 2021/22: 3.030
Afskrivninger transfers i 2021/22: 1.200
Dyreste spillere
Jack Grealish: 875
Josko Gvardiol: 670
Kevin De Bruyne: 560

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Sådan ser fremtiden ud
Manchester City begynder nu for alvor at se flere af de andre klubber i City Football Group hævde sig sportsligt, og indtil videre tyder intet på, at Abu Dhabi mister interessen for det dyre projekt.

Manchester City nyder fordel af at have det stærkeste sportslige koncept i Premier League, så man behøver ikke købe lige så mange spillere som flere af konkurrenterne.

Den dag, Josep Guardiola stopper, skal man nok stå klar med et par ekstra stjerner til truppen til at bevare forspringet og give en ny cheftræner de bedste betingelser.

Analyse
Manchester City ER et købehold, og det måske dygtigste af slagsen overhovedet.

Nogle gange i årene i Manchester har Josep Guardiola spillet lige vel meget på violinen, når man tænker på, at manden råder over verdensklasse-spillere købt ind for kongelige summer, og at holdet træner på et anlæg, der måske er det bedste i verden.

218028

Så nytter det ikke at lyde som om, han pantsætter familiens arvestykker og samler pantflasker i buskene for at få til mad sidst på måneden, og det er da også blevet tonet ned den seneste tid.

Manchester City er et hold, der har købt sig til placeringen øverst i fodboldens sportslige hierarki, men man gør det klogt og begynder for alvor at få udbytte af et sublimt talentarbejde, der i øvrigt også koster mere, end hvad nogen Superliga-klub bruger på førsteholdet.

Og derfor bruger City faktisk ikke mere i regnskaberne, end rivalerne gør på transfers og lønninger. United, med deres vane for at forkøbe sig på visse positioner og glemme andre, bruger mere på spillerlønninger sammen med Chelsea, og det gælder også for selve transferbetalingerne.

Der er ikke som sådan nogle spillere, City ikke kan være med til at byde på, men man har heller ikke nogen fordel på løn og transfer frem for Chelsea, Manchester United, Liverpool og efterhånden heller ikke Arsenal.



Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Bekræfter: Her er der transferdeadline

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

AGF på rov i Hobro IK

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe