Kommer med stort hint om Nørgaards fremtid

Thomas Frank har en klar forventning om, at Christian Nørgaard også spiller for Brentford efter sommerferien.



Tilbage i december udtalte han, at der var relativt stor sandsynlighed for et exit til sommer, men nu peger pilen i stedet mod endnu en sæson i Brentford for Christian Nørgaard.

Forud for lørdagens kamp mod Aston Villa blev Thomas Frank spurgt til Christian Nørgaard, Josh Dasilva og Ben Mee, der alle har kontraktudløb i Brentford til sommer.

– Vi er i dialog med dem alle tre, og vi sætter stor pris på det, de har gjort for os, og det, de stadig gør. Jeg er rimelig sikker på, at vi kommer til at gøre brug af vores option på Nørgaard, så jeg er overbevist om, at han også er her i næste sæson. Vi er i dialog med de to andre, lød svaret her, ifølge Sports Gazette, fra Thomas Frank.

Christian Nørgaard, der på mandag fylder 31, er som bekendt også anfører i Brentford, så det vil være en markant afgang, hvis den danske landsholdsspiller skulle sige farvel og tak til sommer. Tilbage i december indikerede han dog, at det kunne pege i den retning.

– Jeg kan se begge scenarier udspille sig (at blive i Brentford eller tage væk, red.). Jeg udelukker hverken det ene eller det andet. Men jo længere tid, der går, og der ikke er noget på plads med klubben, er det jo nok scenarie nummer to, hvor jeg skal finde et andet sted at fortsætte fra sommer af, lød det her fra Christian Nørgaard i et interview med Viaplay.

Christian Nørgaard har som bekendt en fortid i Brøndby, og midtbanespilleren udtalte for et par år siden i et interview med Tipsbladet, at han godt kunne tænke sig at vende retur til Superliga-klubben.

– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, lød det her fra Christian Nørgaard.

Med den seneste melding fra Thomas Frank tyder det dog på, at det tidligst kan blive aktuelt med en Brøndby-retur i 2026 for Christian Nørgaard, der spillede for vestegnsklubben fra 2013 indtil 2018, hvor han blev solgt til Serie A-klubben Fiorentina.





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Amir Richardson scorer kassen i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Sender stikpille til FC København-flop