Kommer med stort hint om Nørgaards fremtid

Thomas Frank har en klar forventning om, at Christian Nørgaard også spiller for Brentford efter sommerferien.



Tilbage i december udtalte han, at der var relativt stor sandsynlighed for et exit til sommer, men nu peger pilen i stedet mod endnu en sæson i Brentford for Christian Nørgaard.

Forud for lørdagens kamp mod Aston Villa blev Thomas Frank spurgt til Christian Nørgaard, Josh Dasilva og Ben Mee, der alle har kontraktudløb i Brentford til sommer.

– Vi er i dialog med dem alle tre, og vi sætter stor pris på det, de har gjort for os, og det, de stadig gør. Jeg er rimelig sikker på, at vi kommer til at gøre brug af vores option på Nørgaard, så jeg er overbevist om, at han også er her i næste sæson. Vi er i dialog med de to andre, lød svaret her, ifølge Sports Gazette, fra Thomas Frank.

Christian Nørgaard, der på mandag fylder 31, er som bekendt også anfører i Brentford, så det vil være en markant afgang, hvis den danske landsholdsspiller skulle sige farvel og tak til sommer. Tilbage i december indikerede han dog, at det kunne pege i den retning.

– Jeg kan se begge scenarier udspille sig (at blive i Brentford eller tage væk, red.). Jeg udelukker hverken det ene eller det andet. Men jo længere tid, der går, og der ikke er noget på plads med klubben, er det jo nok scenarie nummer to, hvor jeg skal finde et andet sted at fortsætte fra sommer af, lød det her fra Christian Nørgaard i et interview med Viaplay.

Christian Nørgaard har som bekendt en fortid i Brøndby, og midtbanespilleren udtalte for et par år siden i et interview med Tipsbladet, at han godt kunne tænke sig at vende retur til Superliga-klubben.

– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, lød det her fra Christian Nørgaard.

Med den seneste melding fra Thomas Frank tyder det dog på, at det tidligst kan blive aktuelt med en Brøndby-retur i 2026 for Christian Nørgaard, der spillede for vestegnsklubben fra 2013 indtil 2018, hvor han blev solgt til Serie A-klubben Fiorentina.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Lurer på varm VM-profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million