Kommer med stort hint om Nørgaards fremtid

Thomas Frank har en klar forventning om, at Christian Nørgaard også spiller for Brentford efter sommerferien.



Tilbage i december udtalte han, at der var relativt stor sandsynlighed for et exit til sommer, men nu peger pilen i stedet mod endnu en sæson i Brentford for Christian Nørgaard.

Forud for lørdagens kamp mod Aston Villa blev Thomas Frank spurgt til Christian Nørgaard, Josh Dasilva og Ben Mee, der alle har kontraktudløb i Brentford til sommer.

– Vi er i dialog med dem alle tre, og vi sætter stor pris på det, de har gjort for os, og det, de stadig gør. Jeg er rimelig sikker på, at vi kommer til at gøre brug af vores option på Nørgaard, så jeg er overbevist om, at han også er her i næste sæson. Vi er i dialog med de to andre, lød svaret her, ifølge Sports Gazette, fra Thomas Frank.

Christian Nørgaard, der på mandag fylder 31, er som bekendt også anfører i Brentford, så det vil være en markant afgang, hvis den danske landsholdsspiller skulle sige farvel og tak til sommer. Tilbage i december indikerede han dog, at det kunne pege i den retning.

– Jeg kan se begge scenarier udspille sig (at blive i Brentford eller tage væk, red.). Jeg udelukker hverken det ene eller det andet. Men jo længere tid, der går, og der ikke er noget på plads med klubben, er det jo nok scenarie nummer to, hvor jeg skal finde et andet sted at fortsætte fra sommer af, lød det her fra Christian Nørgaard i et interview med Viaplay.

Christian Nørgaard har som bekendt en fortid i Brøndby, og midtbanespilleren udtalte for et par år siden i et interview med Tipsbladet, at han godt kunne tænke sig at vende retur til Superliga-klubben.

– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, lød det her fra Christian Nørgaard.

Med den seneste melding fra Thomas Frank tyder det dog på, at det tidligst kan blive aktuelt med en Brøndby-retur i 2026 for Christian Nørgaard, der spillede for vestegnsklubben fra 2013 indtil 2018, hvor han blev solgt til Serie A-klubben Fiorentina.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ørkeløshed i Østjylland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

United-ejer giver offentlig undskyldning



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Snestorm kan udfordre OB

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afviser Anderlecht

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sean Dyche fyret

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Derfor var Moukoko vraget

Thomas Tuchel laver ny aftale

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild aften! Kun sket én gang før

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl