Kommer med stort hint om Nørgaards fremtid

Thomas Frank har en klar forventning om, at Christian Nørgaard også spiller for Brentford efter sommerferien.



Tilbage i december udtalte han, at der var relativt stor sandsynlighed for et exit til sommer, men nu peger pilen i stedet mod endnu en sæson i Brentford for Christian Nørgaard.

Forud for lørdagens kamp mod Aston Villa blev Thomas Frank spurgt til Christian Nørgaard, Josh Dasilva og Ben Mee, der alle har kontraktudløb i Brentford til sommer.

– Vi er i dialog med dem alle tre, og vi sætter stor pris på det, de har gjort for os, og det, de stadig gør. Jeg er rimelig sikker på, at vi kommer til at gøre brug af vores option på Nørgaard, så jeg er overbevist om, at han også er her i næste sæson. Vi er i dialog med de to andre, lød svaret her, ifølge Sports Gazette, fra Thomas Frank.

Christian Nørgaard, der på mandag fylder 31, er som bekendt også anfører i Brentford, så det vil være en markant afgang, hvis den danske landsholdsspiller skulle sige farvel og tak til sommer. Tilbage i december indikerede han dog, at det kunne pege i den retning.

– Jeg kan se begge scenarier udspille sig (at blive i Brentford eller tage væk, red.). Jeg udelukker hverken det ene eller det andet. Men jo længere tid, der går, og der ikke er noget på plads med klubben, er det jo nok scenarie nummer to, hvor jeg skal finde et andet sted at fortsætte fra sommer af, lød det her fra Christian Nørgaard i et interview med Viaplay.

Christian Nørgaard har som bekendt en fortid i Brøndby, og midtbanespilleren udtalte for et par år siden i et interview med Tipsbladet, at han godt kunne tænke sig at vende retur til Superliga-klubben.

– Absolut. Jeg kunne godt se mig komme tilbage til Brøndby på et tidspunkt. Det er også lidt en drøm, jeg har, om at vende tilbage til Brøndby en dag, lød det her fra Christian Nørgaard.

Med den seneste melding fra Thomas Frank tyder det dog på, at det tidligst kan blive aktuelt med en Brøndby-retur i 2026 for Christian Nørgaard, der spillede for vestegnsklubben fra 2013 indtil 2018, hvor han blev solgt til Serie A-klubben Fiorentina.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Tjekkiet – Danmark

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tottenham præsenterer ny træner

Melder ud om Kasper Hjulmand

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Italien under massivt pres

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Stor profil glad for Brøndby

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører hemmelige samtaler med FC København