Kritik af Solskjær: Hjalp ikke Man Utd-stjerne

Det kører ikke for Marcus Rashford i denne sæson, men ifølge The Telegraph er det ikke kun angriberens egen skyld.



Kritikken hagler ned over Marcus Rashford i disse dage, hvor Manchester United-angriberen anklages for dårligt kroppsprog og manglende spilleglæde

Ifølge avisen The Telegraph er det dog i høj grad Rashfords egen arbejdsgiver, der skal have ansvaret for angriberens aktuelle problemer. Ifølge avisen har Marcus Rashford således ikke fået den hjælp, han har brug for. 

– Ingen United-træner har nogensinde givet angriberen ordentlig coaching eller lagt den arm om skulderen, som han har brug for, så kan kan forløse sit utrolige talent, skriver The Telegraph således. 

Ifølge The Telegraph er der ingen tvivl om, at Marcus Rashfords selvtillid i øjeblikket er meget hårdt ramt. Ifølge avisen er det dog en decideret fornærmelse mod Rashford at anklage angriberen for at have en dårlig attitude. 

– Det vil være svært at finde en spiller, der er lige så dedikeret som Rashford, skriver The Telegraph således. 

The Telegraph peger på, at Rashford har trænet op imod 12 timer om dagen, og at den unge angriber har stillet Cristiano Ronaldo et hav af spørgsmål med henblik på selv at blive en bedre spiller. 

– Meget tyder på, at Rashford er en spiller, der er desperat efter at blive coachet, skriver The Telegraph.

Hverken Louis van Gaal eller José Mourinho gjorde dog det store for angriberen, påpeger avisen.

– Der var forhåbninger om, at Ole Gunnar Solskjær, som tidligere angriber, ville være i stand til at træne Rashford til at blive bedre. Solskjær styrede dog dårligt nok én eneste træningssession i United og foretrak at uddelegere denne opgave til sin stab. Da Rashford tog fat i ham [Solskjær, red.] fik han ingen hjælp, skriver The Telegraph.

The Telegraph peger endvidere på, at Rashford sidste år mistede sin plads på holdet, og at angriberen også havde fået frataget sin status som straffesparksskytte og frisparksskytte, hvilket betød, at han scorede færre mål.

– Solskjær reagerede ved at sætte scorings-målsætninger for ham. Han scorede også en del. 21 mål i 57 kampe, hvilket dog ikke betød, at han ikke blev kritiseret for ikke at score mere. Det ville have hjulpet, hvis hvis træneren var kommet ud og havde forklaret hvad hans rolle på holdet var, skriver The Telegraph.

Den 24-årige Marcus Rashford har i denne sæson scoret tre mål i 15 kampe for Manchester United. 





LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Topchef får nyt job i FCK

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Afslører vild transfer-historie

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Det kommer formentlig til at ske

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Brighton – Liverpool

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Håber på FC København-exit

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Barcelona – Rayo Vallecano

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!