Liverpool ligner efterhånden et hold, der kan true Manchester City og Arsenal i kampen om det engelske mesterskab i denne sæson.
I hvert fald vandt Liverpool 4-3 hjemme over Fulham i en underholdende og målrig kamp i Premier League.
Liverpool smed en føring to gange i en målrig og underholdende første halvleg, men i anden halvleg leverede hjemmeholdet selv et enestående comeback i slutminutterne.
Med sejren er Liverpool lige nu oppe på andenpladsen med 31 point efter 14 kampe. Arsenal topper rækken med 33 point. Manchester City, der senere søndag møder Tottenham, har 29 point.
I søndagens kamp på Anfield scorede Trent Alexander-Arnold til 1-0 for Liverpool efter 20 minutter på et fremragende frispark, der gik ind via overliggeren og derefter ryggen på den flyvende Fulham-keeper Bernd Leno.
Men blot fire minutter senere udlignede Fulhams offensive midtbanespiller Harry Wilson til 1-1.
Liverpools midtbanespiller Alexis Mac Allister viste fremragende sparketeknik, da han hamrede 2-1-målet i kassen fra distancen.
Men den skrøbelige Liverpool-defensiv var igen ikke i stand til at holde føringen.
Tre minutter inde i første halvlegs tillægstid udlignede Fulham-backen Kenny Tete til 2-2, og så var der balance i regnskabet.
I anden halvleg forsøgte Liverpool at gå efter den tredje scoring, men skarpretterne i front svigtede denne søndag.
Især Liverpool-angriberen Darwin Nunez var flere gange synderen. Uruguayaneren hamrede blandt andet bolden på overliggeren.
I stedet slog Fulham til på et kontraangreb efter 80 minutter, hvor indskiftede Bobby De Cordova-Reid headede bolden i kassen ved bageste stolpe.
Bagud 2-3 lykkedes det alligevel Liverpool at levere et forrygende comeback og finde to mål yderligere frem på blot to minutter.
Liverpools indskiftede japanske midtbanespiller Wataru Endo hamrede på mål fra distancen efter 87 minutter, og bolden sad uden for Lenos rækkevidde i Fulham-målet.
Et minut senere scorede Alexander-Arnold igen, da han tæmmede bolden på kanten af feltet og fandt det korte hjørne til stor jubel for størstedelen af tilskuerne på Anfield.
I de øvrige kampe vandt Chelsea 3-2 hjemme over Brighton. West Ham spillede 1-1 hjemme mod Crystal Palace, der havde den danske landsholdsspiller Joachim Andersen med i hele kampen.
Philip Billing og Bournemouth spillede 2-2 hjemme mod Aston Villa. Billing kom ind ved stillingen 2-1 til Bournemouth.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TRANSFER