Liverpool sejrer efter vildt comeback

Fulham var i stand til at drille Liverpool på Anfield, men udeholdet endte med at tabe 3-4 i Premier League.



Liverpool ligner efterhånden et hold, der kan true Manchester City og Arsenal i kampen om det engelske mesterskab i denne sæson.

I hvert fald vandt Liverpool 4-3 hjemme over Fulham i en underholdende og målrig kamp i Premier League.

Liverpool smed en føring to gange i en målrig og underholdende første halvleg, men i anden halvleg leverede hjemmeholdet selv et enestående comeback i slutminutterne.

Med sejren er Liverpool lige nu oppe på andenpladsen med 31 point efter 14 kampe. Arsenal topper rækken med 33 point. Manchester City, der senere søndag møder Tottenham, har 29 point.

I søndagens kamp på Anfield scorede Trent Alexander-Arnold til 1-0 for Liverpool efter 20 minutter på et fremragende frispark, der gik ind via overliggeren og derefter ryggen på den flyvende Fulham-keeper Bernd Leno.

Men blot fire minutter senere udlignede Fulhams offensive midtbanespiller Harry Wilson til 1-1.

Liverpools midtbanespiller Alexis Mac Allister viste fremragende sparketeknik, da han hamrede 2-1-målet i kassen fra distancen.

Men den skrøbelige Liverpool-defensiv var igen ikke i stand til at holde føringen.

Tre minutter inde i første halvlegs tillægstid udlignede Fulham-backen Kenny Tete til 2-2, og så var der balance i regnskabet.

I anden halvleg forsøgte Liverpool at gå efter den tredje scoring, men skarpretterne i front svigtede denne søndag.

Især Liverpool-angriberen Darwin Nunez var flere gange synderen. Uruguayaneren hamrede blandt andet bolden på overliggeren.

I stedet slog Fulham til på et kontraangreb efter 80 minutter, hvor indskiftede Bobby De Cordova-Reid headede bolden i kassen ved bageste stolpe.

Bagud 2-3 lykkedes det alligevel Liverpool at levere et forrygende comeback og finde to mål yderligere frem på blot to minutter.

Liverpools indskiftede japanske midtbanespiller Wataru Endo hamrede på mål fra distancen efter 87 minutter, og bolden sad uden for Lenos rækkevidde i Fulham-målet.

Et minut senere scorede Alexander-Arnold igen, da han tæmmede bolden på kanten af feltet og fandt det korte hjørne til stor jubel for størstedelen af tilskuerne på Anfield.

I de øvrige kampe vandt Chelsea 3-2 hjemme over Brighton. West Ham spillede 1-1 hjemme mod Crystal Palace, der havde den danske landsholdsspiller Joachim Andersen med i hele kampen.

Philip Billing og Bournemouth spillede 2-2 hjemme mod Aston Villa. Billing kom ind ved stillingen 2-1 til Bournemouth.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Barcelona vandt 7-2

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Enorme Superliga-talenter udtaget

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Nu forklarer Noah Nartey

Barcelona – Newcastle United

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’