Newcastle og Liverpool spillede onsdag aften 3-3 i en chancerig og underholdende kamp i Premier League.
Newcastle var foran med 20 minutter tilbage, da Mohamed Salah vendte det hele på hovedet til en Liverpool-føring.
I overtiden dukkede Newcastles Fabian Schär op og gjorde det til 3-3.
Forinden havde Newcastle blæst det gæstende tophold noget nær omkuld i første halvleg. Særligt angriberen Alexander Isak havde Liverpool svært ved at håndtere, og svenskeren både scorede og lagde op til et mål.
Et Liverpool-hold i storform kom dog tilbage i opgøret efter en vild anden halvleg.
Med pointet i Newcastle er Liverpool uden nederlag i de seneste 17 kampe på tværs af alle turneringer.
Med pointdelingen har Liverpool 35 point på førstepladsen i Premier League. Newcastle er midt i rækken på 11.-pladsen med 20 point.
Newcastle bed fra sig fra første fløjt, og holdet brugte en intens kulisse på St James’ Park til at blive båret frem af fansene.
Flere gange var Newcastle tæt på at bringe sig foran efter forarbejde af svenske Alexander Isak, der drev gæk med Liverpool-højresiden.
Ganske symptomatisk var Isak manden bag føringsmålet efter 35 minutter. Svenskeren kanonerede bolden ind uden for feltet og sørgede for en fortjent pauseføring på 1-0.
Liverpool fik hurtigt kreeret et omvendt kampbillede og skulle bruge fem minutter af anden halvleg på at bringe balance i regnskabet.
Mohamed Salah fandt en fremadstormende Curtis Jones i feltet, og midtbanemanden sparkede 1-1-målet op i nettaget.
Målet stoppede ikke Newcastle, der blev ved med at tænke offensivt. Det gav pote ti minutter senere, da værterne igen tog føringen.
Alexander Isak fandt Anthony Gordon, der tog et par hurtige træk ind i banen og lagde 2-1-målet sikkert ind i det lange hjørne.
Glæden varede fem minutter på St James’ Park, da Mohamed Salah sørgede for endnu en Liverpool-udligning med et lille svirp med højrefoden.
Selvsamme Salah stjal showet med ti minutter tilbage, da egypteren vendte rundt i feltet og kynisk sendte 3-2-målet i netmaskerne.
Newcastle gav ikke op, og forsvarsspilleren Fabian Schär udnyttede en blunder fra Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher til at udligne efter 90 minutter.
Andetsteds fik den danske målmand Filip Jörgensen sin Premier League-debut for Chelsea, der sikkert vandt 5-1 over Southampton på udebane.
London-klubben har høstet 28 point efter 14 runder og ligger på andenpladsen i ligaen.
Manchester City kom onsdag tilbage på sejrskurs efter fire Premier League-nederlag i træk og syv kampe på tværs af turneringer uden sejr.
Den forsvarende mester hev tre tiltrængte point hjem på eget græs over Nottingham Forest, der blev nedlagt med 3-0.
Everton slog Wolverhampton på hjemmebane med hele 4-0. Danske Jesper Lindstrøm kom på banen i slutfasen for Everton.
/ritzau/
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
AGF tilbage på førstepladsen
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Thomas Frank taler inden derby
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
DAGENS SPILFORSLAG