Liverpool skuffer mod Newcastle

Newcastle var sprudlende i første halvleg, men Liverpool kom tilbage efter en vild anden halvleg.



Newcastle og Liverpool spillede onsdag aften 3-3 i en chancerig og underholdende kamp i Premier League.

Newcastle var foran med 20 minutter tilbage, da Mohamed Salah vendte det hele på hovedet til en Liverpool-føring.

I overtiden dukkede Newcastles Fabian Schär op og gjorde det til 3-3.

Forinden havde Newcastle blæst det gæstende tophold noget nær omkuld i første halvleg. Særligt angriberen Alexander Isak havde Liverpool svært ved at håndtere, og svenskeren både scorede og lagde op til et mål.

Et Liverpool-hold i storform kom dog tilbage i opgøret efter en vild anden halvleg.

Med pointet i Newcastle er Liverpool uden nederlag i de seneste 17 kampe på tværs af alle turneringer.

Med pointdelingen har Liverpool 35 point på førstepladsen i Premier League. Newcastle er midt i rækken på 11.-pladsen med 20 point.

Newcastle bed fra sig fra første fløjt, og holdet brugte en intens kulisse på St James’ Park til at blive båret frem af fansene.

Flere gange var Newcastle tæt på at bringe sig foran efter forarbejde af svenske Alexander Isak, der drev gæk med Liverpool-højresiden.

Ganske symptomatisk var Isak manden bag føringsmålet efter 35 minutter. Svenskeren kanonerede bolden ind uden for feltet og sørgede for en fortjent pauseføring på 1-0.

Liverpool fik hurtigt kreeret et omvendt kampbillede og skulle bruge fem minutter af anden halvleg på at bringe balance i regnskabet.

Mohamed Salah fandt en fremadstormende Curtis Jones i feltet, og midtbanemanden sparkede 1-1-målet op i nettaget.

Målet stoppede ikke Newcastle, der blev ved med at tænke offensivt. Det gav pote ti minutter senere, da værterne igen tog føringen.

Alexander Isak fandt Anthony Gordon, der tog et par hurtige træk ind i banen og lagde 2-1-målet sikkert ind i det lange hjørne.

Glæden varede fem minutter på St James’ Park, da Mohamed Salah sørgede for endnu en Liverpool-udligning med et lille svirp med højrefoden.

Selvsamme Salah stjal showet med ti minutter tilbage, da egypteren vendte rundt i feltet og kynisk sendte 3-2-målet i netmaskerne.

Newcastle gav ikke op, og forsvarsspilleren Fabian Schär udnyttede en blunder fra Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher til at udligne efter 90 minutter.

Andetsteds fik den danske målmand Filip Jörgensen sin Premier League-debut for Chelsea, der sikkert vandt 5-1 over Southampton på udebane.

London-klubben har høstet 28 point efter 14 runder og ligger på andenpladsen i ligaen.

Manchester City kom onsdag tilbage på sejrskurs efter fire Premier League-nederlag i træk og syv kampe på tværs af turneringer uden sejr.

Den forsvarende mester hev tre tiltrængte point hjem på eget græs over Nottingham Forest, der blev nedlagt med 3-0.

Everton slog Wolverhampton på hjemmebane med hele 4-0. Danske Jesper Lindstrøm kom på banen i slutfasen for Everton.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Barcelona vandt 7-2

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu dukker første historie op

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Barcelona – Newcastle United

Presset træner vil rotere mod FCM

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Nu forklarer Noah Nartey

– Ikke for debutanter!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Overraskende U21-trupudtagelse