Newcastle og Liverpool spillede onsdag aften 3-3 i en chancerig og underholdende kamp i Premier League.
Newcastle var foran med 20 minutter tilbage, da Mohamed Salah vendte det hele på hovedet til en Liverpool-føring.
I overtiden dukkede Newcastles Fabian Schär op og gjorde det til 3-3.
Forinden havde Newcastle blæst det gæstende tophold noget nær omkuld i første halvleg. Særligt angriberen Alexander Isak havde Liverpool svært ved at håndtere, og svenskeren både scorede og lagde op til et mål.
Et Liverpool-hold i storform kom dog tilbage i opgøret efter en vild anden halvleg.
Med pointet i Newcastle er Liverpool uden nederlag i de seneste 17 kampe på tværs af alle turneringer.
Med pointdelingen har Liverpool 35 point på førstepladsen i Premier League. Newcastle er midt i rækken på 11.-pladsen med 20 point.
Newcastle bed fra sig fra første fløjt, og holdet brugte en intens kulisse på St James’ Park til at blive båret frem af fansene.
Flere gange var Newcastle tæt på at bringe sig foran efter forarbejde af svenske Alexander Isak, der drev gæk med Liverpool-højresiden.
Ganske symptomatisk var Isak manden bag føringsmålet efter 35 minutter. Svenskeren kanonerede bolden ind uden for feltet og sørgede for en fortjent pauseføring på 1-0.
Liverpool fik hurtigt kreeret et omvendt kampbillede og skulle bruge fem minutter af anden halvleg på at bringe balance i regnskabet.
Mohamed Salah fandt en fremadstormende Curtis Jones i feltet, og midtbanemanden sparkede 1-1-målet op i nettaget.
Målet stoppede ikke Newcastle, der blev ved med at tænke offensivt. Det gav pote ti minutter senere, da værterne igen tog føringen.
Alexander Isak fandt Anthony Gordon, der tog et par hurtige træk ind i banen og lagde 2-1-målet sikkert ind i det lange hjørne.
Glæden varede fem minutter på St James’ Park, da Mohamed Salah sørgede for endnu en Liverpool-udligning med et lille svirp med højrefoden.
Selvsamme Salah stjal showet med ti minutter tilbage, da egypteren vendte rundt i feltet og kynisk sendte 3-2-målet i netmaskerne.
Newcastle gav ikke op, og forsvarsspilleren Fabian Schär udnyttede en blunder fra Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher til at udligne efter 90 minutter.
Andetsteds fik den danske målmand Filip Jörgensen sin Premier League-debut for Chelsea, der sikkert vandt 5-1 over Southampton på udebane.
London-klubben har høstet 28 point efter 14 runder og ligger på andenpladsen i ligaen.
Manchester City kom onsdag tilbage på sejrskurs efter fire Premier League-nederlag i træk og syv kampe på tværs af turneringer uden sejr.
Den forsvarende mester hev tre tiltrængte point hjem på eget græs over Nottingham Forest, der blev nedlagt med 3-0.
Everton slog Wolverhampton på hjemmebane med hele 4-0. Danske Jesper Lindstrøm kom på banen i slutfasen for Everton.
/ritzau/

TransferLIVE: I dialog om Timo Werner

Mbappé anklager PSG for psykisk chikane

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Kun underskriften mangler

Tidligere EfB-ejer fængslet – svindelsag buldrer

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Afslører vanvittig kontrakt

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Åbne for at sælge

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Moukoko er forfulgt af skandaler

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’

Officielt: FC København handler igen

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

FCK-transfer går verden rundt

Tjener kassen: Her er Anders Dreyers kongeløn

Afslører: Flere Superliga-køb på trapperne

Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’

Tidligere Liverpool-målmand på blokken i FCK

Genialt, Brøndby – køb da ham!

AGF i ny formation: Derfor skifter Poulsen

Nadia Nadim tordner mod sin træner

Drømmetransfer: Men der er et stort problem

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

Brøndby henter ny angriber

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’

AGF åbner for spillersalg: ‘Vi er for mange’

Shels tæver Tribesmen i Galway

Kylian Mbappé sagsøger PSG

De henter dansk stortalent

FC København præsenterer nyt indkøb

Nedtur for La Rojita i Rumænien

Milliondrama! Klubber dybt uenige om dansker

Liverpool-talent sparker England i EM-finale

Enighed – Mikael Anderson til lægetjek

Ny milliardkontrakt? Ronaldo har alt på plads

Afsløring: Hillerød henter målmand i FC Utrecht

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

Kæmpe lønnedgang i FCK? Han tjener kassen

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

Så meget betaler FCK for Moukoko

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool