Liverpool skuffer mod Newcastle

Newcastle var sprudlende i første halvleg, men Liverpool kom tilbage efter en vild anden halvleg.



Newcastle og Liverpool spillede onsdag aften 3-3 i en chancerig og underholdende kamp i Premier League.

Newcastle var foran med 20 minutter tilbage, da Mohamed Salah vendte det hele på hovedet til en Liverpool-føring.

I overtiden dukkede Newcastles Fabian Schär op og gjorde det til 3-3.

Forinden havde Newcastle blæst det gæstende tophold noget nær omkuld i første halvleg. Særligt angriberen Alexander Isak havde Liverpool svært ved at håndtere, og svenskeren både scorede og lagde op til et mål.

Et Liverpool-hold i storform kom dog tilbage i opgøret efter en vild anden halvleg.

Med pointet i Newcastle er Liverpool uden nederlag i de seneste 17 kampe på tværs af alle turneringer.

Med pointdelingen har Liverpool 35 point på førstepladsen i Premier League. Newcastle er midt i rækken på 11.-pladsen med 20 point.

Newcastle bed fra sig fra første fløjt, og holdet brugte en intens kulisse på St James’ Park til at blive båret frem af fansene.

Flere gange var Newcastle tæt på at bringe sig foran efter forarbejde af svenske Alexander Isak, der drev gæk med Liverpool-højresiden.

Ganske symptomatisk var Isak manden bag føringsmålet efter 35 minutter. Svenskeren kanonerede bolden ind uden for feltet og sørgede for en fortjent pauseføring på 1-0.

Liverpool fik hurtigt kreeret et omvendt kampbillede og skulle bruge fem minutter af anden halvleg på at bringe balance i regnskabet.

Mohamed Salah fandt en fremadstormende Curtis Jones i feltet, og midtbanemanden sparkede 1-1-målet op i nettaget.

Målet stoppede ikke Newcastle, der blev ved med at tænke offensivt. Det gav pote ti minutter senere, da værterne igen tog føringen.

Alexander Isak fandt Anthony Gordon, der tog et par hurtige træk ind i banen og lagde 2-1-målet sikkert ind i det lange hjørne.

Glæden varede fem minutter på St James’ Park, da Mohamed Salah sørgede for endnu en Liverpool-udligning med et lille svirp med højrefoden.

Selvsamme Salah stjal showet med ti minutter tilbage, da egypteren vendte rundt i feltet og kynisk sendte 3-2-målet i netmaskerne.

Newcastle gav ikke op, og forsvarsspilleren Fabian Schär udnyttede en blunder fra Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher til at udligne efter 90 minutter.

Andetsteds fik den danske målmand Filip Jörgensen sin Premier League-debut for Chelsea, der sikkert vandt 5-1 over Southampton på udebane.

London-klubben har høstet 28 point efter 14 runder og ligger på andenpladsen i ligaen.

Manchester City kom onsdag tilbage på sejrskurs efter fire Premier League-nederlag i træk og syv kampe på tværs af turneringer uden sejr.

Den forsvarende mester hev tre tiltrængte point hjem på eget græs over Nottingham Forest, der blev nedlagt med 3-0.

Everton slog Wolverhampton på hjemmebane med hele 4-0. Danske Jesper Lindstrøm kom på banen i slutfasen for Everton.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter