Liverpool skuffer mod Newcastle

Newcastle var sprudlende i første halvleg, men Liverpool kom tilbage efter en vild anden halvleg.



Newcastle og Liverpool spillede onsdag aften 3-3 i en chancerig og underholdende kamp i Premier League.

Newcastle var foran med 20 minutter tilbage, da Mohamed Salah vendte det hele på hovedet til en Liverpool-føring.

I overtiden dukkede Newcastles Fabian Schär op og gjorde det til 3-3.

Forinden havde Newcastle blæst det gæstende tophold noget nær omkuld i første halvleg. Særligt angriberen Alexander Isak havde Liverpool svært ved at håndtere, og svenskeren både scorede og lagde op til et mål.

Et Liverpool-hold i storform kom dog tilbage i opgøret efter en vild anden halvleg.

Med pointet i Newcastle er Liverpool uden nederlag i de seneste 17 kampe på tværs af alle turneringer.

Med pointdelingen har Liverpool 35 point på førstepladsen i Premier League. Newcastle er midt i rækken på 11.-pladsen med 20 point.

Newcastle bed fra sig fra første fløjt, og holdet brugte en intens kulisse på St James’ Park til at blive båret frem af fansene.

Flere gange var Newcastle tæt på at bringe sig foran efter forarbejde af svenske Alexander Isak, der drev gæk med Liverpool-højresiden.

Ganske symptomatisk var Isak manden bag føringsmålet efter 35 minutter. Svenskeren kanonerede bolden ind uden for feltet og sørgede for en fortjent pauseføring på 1-0.

Liverpool fik hurtigt kreeret et omvendt kampbillede og skulle bruge fem minutter af anden halvleg på at bringe balance i regnskabet.

Mohamed Salah fandt en fremadstormende Curtis Jones i feltet, og midtbanemanden sparkede 1-1-målet op i nettaget.

Målet stoppede ikke Newcastle, der blev ved med at tænke offensivt. Det gav pote ti minutter senere, da værterne igen tog føringen.

Alexander Isak fandt Anthony Gordon, der tog et par hurtige træk ind i banen og lagde 2-1-målet sikkert ind i det lange hjørne.

Glæden varede fem minutter på St James’ Park, da Mohamed Salah sørgede for endnu en Liverpool-udligning med et lille svirp med højrefoden.

Selvsamme Salah stjal showet med ti minutter tilbage, da egypteren vendte rundt i feltet og kynisk sendte 3-2-målet i netmaskerne.

Newcastle gav ikke op, og forsvarsspilleren Fabian Schär udnyttede en blunder fra Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher til at udligne efter 90 minutter.

Andetsteds fik den danske målmand Filip Jörgensen sin Premier League-debut for Chelsea, der sikkert vandt 5-1 over Southampton på udebane.

London-klubben har høstet 28 point efter 14 runder og ligger på andenpladsen i ligaen.

Manchester City kom onsdag tilbage på sejrskurs efter fire Premier League-nederlag i træk og syv kampe på tværs af turneringer uden sejr.

Den forsvarende mester hev tre tiltrængte point hjem på eget græs over Nottingham Forest, der blev nedlagt med 3-0.

Everton slog Wolverhampton på hjemmebane med hele 4-0. Danske Jesper Lindstrøm kom på banen i slutfasen for Everton.

/ritzau/



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker