Liverpool skuffer stort mod oprykker

Liverpool havde store problemer i årets første Premier League-kamp hjemme mod Leeds, som tog det ene point.



Liverpool bøvler stadig med at finde det spil, der gjorde holdet til engelsk mester i sidste sæson.

I årets første kamp spillede Liverpool 0-0 hjemme mod oprykkerne fra Leeds, der var tæt på at snuppe sejren i slutfasen.

Med det uafgjorte resultat har Liverpool på fjerdepladsen 12 point op til Arsenal, der topper Premier League efter de 19 første spillerunder.

Liverpool havde ellers gang i en god stime med tre sejre i træk i Premier League siden 3-3-resultatet mod Leeds i starten af december.

Leeds er inde i en god periode uden nederlag i de seneste seks kampe. Undervejs er det blevet til sejre over Chelsea og Crystal Palace og nu to gange uafgjort mod Liverpool.

Med den gode stime i bagagen spillede Leeds med stor uimponerethed og selvtillid på Anfield.

Liverpool spillede derimod langsomt og med mange pasninger på tværs af banen. Der virkede ikke til at være en offensiv plan, i så fald fungerede den i hvert fald ikke for træner Arne Slot.

Angriberen Hugo Ekitike var den farligste mand hos Liverpool, men han lykkedes ikke med at udnytte de chancer, der blev sat op til ham.

I anden halvleg fik Liverpools stopper Virgil van Dijk en god chance på et hovedstød efter et hjørnespark, men hollænderen headede forbi den ene stolpe.

Mens Liverpool ikke blev ret meget bedre trods fem indskiftninger, var det modsatte tilfældet for Leeds.

En af indskifterne for Leeds var den brandvarme angriber Dominic Calvert-Lewin, som fik bolden i nettet efter en god detalje, men han stod offside.

I torsdagens anden tidlige kamp spillede Crystal Palace 1-1 hjemme mod Fulham og Joachim Andersen, der modtog et gult kort og brændte en stor chance i tillægstiden.

/ritzau/





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Født i Danmark og på vej til VM