Efter tre ligakampe uden sejr kom Manchester United onsdag tilbage på sporet, da holdet hjemme slog danskerklubben Brentford 1-0 efter et mål af formstærke Marcus Rashford.
I en regnfyldt affære var fire danskere – Christian Nørgaard, Mikkel Damsgaard, Mathias Jensen og Mads Roerslev – i startopstillingen for et bovlamt udehold, der havde mere end svært ved at kreere chancer.
Resultatet var en tiltrængt opmuntring for Manchester United og revanche for det omvendte opgør i august, som Brentford vandt 4-0 efter at have lavet fire mål inden for de første 35 minutter.
I tabellen har United nu 53 point efter 28 kampe på tredjepladsen. Newcastle har på fjerdepladsen samme total, efter at holdet onsdag slog West Ham 5-1 på udebane efter blandt andet to træffere af både Callum Wilson og Joelinton.
Tottenham og Brighton følger efter med henholdsvis 50 point for 29 kampe og 46 point for 27 kampe i duellen om Champions League-billetter.
Christian Eriksen var fortsat fraværende for hjemmeholdet, efter at han blev ankelskadet i slutningen af januar.
Den danske tekniker vendte dog tilbage til træningen tirsdag og kan formentligt snart bidrage igen, ligesom dynamoen Casemiro kan det. Han afsonede mod Brentford den tredje af fire karantænedage.
Onsdag var savnet af de to midtbaneprofiler begrænset i et opgør, hvor Thomas Franks tropper var offensivt fraværende i første halvleg.
Værterne sad meget tungt på spillet fra første fløjt, men havde svært ved at kreere åbne chancer. Men efter en lille halv time fik United alligevel scoret efter næsten 330 ligaminutter uden at få netmaskerne til at blafre.
Brentford fik ikke clearet efter et hjørnespark, Antony vippede bolden ind i feltet, hvor Marcel Sabitzer headede bolden ned for fødderne af brandvarme Marcus Rashford, som meget resolut sparkede sit 20. mål siden VM – heraf 11 i Premier League – ind bag David Raya.
Brentford kom længere frem på banen i anden halvleg, hvor alle fire danskere blev pillet ud.
United forsømte at øge sin føring på sine spredte chancer i en jævn og rodet anden halvleg, og det gav en langt mere åben affære, hvor spændingen forblev intakt til sidste fløjt.
Reelt tilspillede Brentford sig dog ikke meget. Den absolut største chance faldt efter 67 minutter.
Den indskiftede tysker Kevin Schade slap alene igennem, men han fik ikke løftet bolden over David De Gea og ramlede i stedet ind i spanieren. En symptomatisk aktion på en forglemmelig aften for Brentford.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
