• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Medie: Stoke overvejer at udleje dansk talent

Foto: Getty Images

20-årige Lasse Sørensen kan blive udlejet fra Stoke i den kommende sæson.

Af Victor Risager

Lasse Sørensen kan meget vel spille i en anden klub end Stoke efter sommerferien.

Det danske midtbanetalent kom ellers tættere på Stokes førstehold i slutningen af den netop overståede sæson, men nu overvejer den engelske Championship-klub i stedet at udleje ham. Det skriver mediet Stoke-on-Trent Live.

Ifølge mediet har Sørensen ellers imponeret cheftræner Michael O’Neill med sin attitude og fysiske formåen, da han har været blandt klubbens bedste i de fysiske tests i opstarten.

Men da Joe Allen er på vej tilbage fra en skade, mens Stoke også vil købe en ny midtbanespiller, kan han meget vel være på vej ud af klubben på en lejeaftale. Især klubber fra den tredjebedste engelske række, League One, skulle stå klar til at tage imod Sørensen.

Lasse Sørensen er 20 år og kom til Stoke fra Esbjerg fB i 2016, og siden er det blevet otte kampe for førsteholdet i Stoke, som han har kontrakt med indtil sommeren 2023. Til gengæld har han ofte optrådt for klubbens U23-hold.

Læs også:League One-klubber vil leje Stoke-dansker

---------------------------

Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus