Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

FC Midtjylland-nederlaget fik afgørende betydning for trænerens fremtid, lader det til.



Ange Postecoglou er færdig i Nottingham Forest. Premier League-klubben har fyret den australske træner efter kun 39 dage.

Han nåede ikke at vinde en eneste kamp med klubben, og blandt andet tabte Nottingham Forest under Ange Postecoglous ledelse til FC Midtjylland på hjemmebane for et par uger siden. Et nederlag, der blev kaldt et “mareridt” af engelske medier og efter sigende har vist sig afgørende for hans fremtid. 

Adskillige engelske medier fremhæver nu også særligt kampen mod “ulvene” som et vendepunkt for australieren i Nottingham Forest. 

The Telegraph skriver direkte, at kampen var “begyndelsen på enden, da fansene sang, at han ville blive fyret om morgenen”

– Billedet af Postecoglou, der stod forvirret på sidelinjen med hænderne på sit hoved, da danskerne brød fri og scorede deres tredje mål, vil hjemsøge ham, skriver de endvidere. 

‘Fansene vendte sig’

Også BBC fremhæver kampen.

– Klubbens ledelse var overraskede over, hvor hurtigt og ondskabsfuldt fansene vendte sig mod Postecoglou, efter at de danske mestre Midtjylland kom foran 3-1 i den første europæiske kamp på City Ground i 30 år. 

– En del fans på City Ground knækkede sidste måned efter et mål af Valdemar Byskov, hvor fansene begyndte at råbe “du bliver fyret i morgen tidlig”, mens Postecoglou stod på sidelinjen med hænderne på hovedet, skriver det store medie. 

Hos Daily Mail udpeges kampen også som et symbol på, hvor dårlig Ange Postecoglous periode var.

– Danskerne er kendte for deres dødbolde og scorede også to mål via dødbolde i første halvleg af kampen. Kendte nogen i Postecoglous stab til denne trussel? Eller var spillerne for overbebyrdede til at følge planen?, skriver mediet.

Trænerjagten begyndte lige efter

talkSPORT beskriver også, hvordan kampen direkte havde indflydelse på Nottingham Forests ageren. 

Kort efter fyringen af Ange Postecoglou lørdag eftermiddag kom det således frem, at Premier League-klubben har kontaktet toptræneren Roberto Mancini om det nu ledige job. 

Men faktisk kontaktede Nottingham Forest – ifølge talkSPORT – allerede den tidligere Manchester City-cheftræner efter kampen mod FC Midtjylland. 

Det er endnu uvist, om Roberto Mancini ender med at få jobbet. Også Sean Dyche, der har en fortid i Burnley og Everton, menes at være et varmt emne. 





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt