Pierre-Emile Højbjerg har over en årrække været en stor profil hos Tottenham Hotspur, men klubben befinder sig i øjeblikket i en situation, hvor ingen rigtig kender fremtiden.
Der skal findes en permanent cheftræner, og i øjeblikket er pilen stift rettet mod den talentfulde tysker Julian Nagelsmann, som fik sparket i Bayern München tidligere på året.
Skulle det ske, vil det betragtes som et scoop af Premier League-klubben at hente sådan en kapacitet, men den danske fodboldlegende Jan Mølby er i tvivl, om det nu også er en god ting for Højbjerg.
– Hvis man kigger på Mourinho og Antonio Conte, der så det ud som om, at det var noget, der motiverede ham. Det kunne han godt lide. Det har selvfølgelig noget med spillestilen at gøre. Det er to trænere, der lægger meget vægt på en defensiv organisation, som han kan være en stor del af.
– Vi venter og ser, hvem der bliver manager. Det kan godt være, at det ikke passer så godt til Pierre-Emile med Nagelsmann og noget af det indianerbold, han spiller, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Mølby, der dækker Premier League tæt for Viaplay, påpeger, at den mand, som Tottenham eventuelt vælger, afgør, om Højbjerg og Tottenham fortsat er et perfekt match. Han venter også i spænding på, hvem det bliver, for med nye trænere medfølger der ofte store forandringer.
Højbjergs fremtid bør dog være sikker, mener Mølby, der peger på, at Tottenham er tynde på den centale midtbane, så det vil være for voldsomt at skille sig af med danskeren, som har spillet under niveau i denne sæson.
Til gengæld er Jan Mølby af den holdning, at Pierre-Emile Højbjerg ikke er en spiller, som en ny træner skal bygge holdet op omkring for igen at bryde ind i top fire.
– Jeg kunne godt tænke mig, at Pierre-Emile kom til at spille på et hold, der spiller 4-3-3 eller 3-5-2 på en tremands midtbane, hvor han kan være lidt mere afklaret i sin rolle. Så tror jeg godt, han kan være en del af det, man skal bygge holdet op omkring.
– Men nej, i første omgang er det ikke nok. Hvis man kigger på, hvad for nogle typer de hold, de konkurrerer med, så er det jo Christian Eriksen, Bruno Fernandes og Martin Ødegaard. Så er det ikke nok – der skal lidt mere til. Men det betyder ikke, at han ikke får en rolle, spår Jan Mølby.
Pierre-Emile Højbjerg har i denne sæson været fast starter for Tottenham, som han spiller stort set samtlige minutter for i Premier League. Han forventes også at starte inde for Tottenham, som søndag gæster Aston Villa. En kamp, som kan ses på Viaplay.

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

På vej til Superligaen?

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

De henter Christian Gytkjær

Bekræfter interesse

FC København henter stortalent i Malmö FF

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter