Jacob Lungi Sørensen skiftede i sommer fra Esbjerg fB til engelske Norwich City, og siden er hans alsidighed blevet testet. Den kan nu blive testet igen.
Hos de vestjyske Superliga-nedrykkere havde han stort set udelukkende gjort sig på midtbanen og alleroftest på den centrale midtbane. Men i den engelske klub er Lungi blevet omskolet af cheftræner Daniel Farke.
I størstedelen af denne sæson har danskeren gjort sig som venstre back, hvor han længe var førstevalg, men på det seneste har været reserve. Nu kan han omskoles igen.
Midterforsvareren Christoph Zimmermann er blevet skadet og ventes ude i længere tid, så der er et hul i Norwichs forsvar. Det er Jacob Lungi Sørensen en af kandidaterne til at lukke, lyder det fra cheftræneren.
– Vi har spillere, der kan udføre denne rolle, men Andrew Omobamidele er en naturligt født centerback, Jacob Sørensen og Alex Tettey er mere midtbanespillere, men de har tidligere bevist, at de også kan udføre denne rolle, så vi finder nogle løsninger, og vi vil arbejde på det. Men vi behøver ikke bare finde en løsning til i morgen, for vi skal finde en løsning til de næste seks eller syv kampe, siger Daniel Farke til Norwich Citys hjemmeside.
23-årige Jacob Lungi Sørensen har spillet 29 kampe, heraf 27 i Championship, i denne sæson for den engelske klub. Det er blevet til et mål og en assist.
Foruden Sørensen gør et andet tidligere Esbjerg-talent sig i Championship, og han er netop kommet tilbage fra en skade. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
