Manchester United er langt fra fordums storhed og ligger aktuelt nummer 10 i Premier League, efter at den engelske storklub i sidste sæson endte på 15. pladsen.
Og en del af forklaringen på de aktuelle problemer skal findes i klubbens transferbeslutninger, mener Peter Schmeichel, der i BBC-podcasten ‘Sacked in the Morning’ blandt andet forholder sig dybt uforstående til beslutningen om at skille sig af med Rasmus Højlund for i stedet at hente slovenske Benjamin Sesko.
– Jeg har intet dårligt at sige om Benjamin Sesko, men indkøbet af ham var en smule mærkeligt i mine øjne. For vi havde Rasmus Højlund, der ikke er blevet sat i scene i to år, og vi kan jo bare nøjes med at se på, hvordan han gør det i Napoli nu, hvor han har folk som Kevin De Bruyne og Scott McTominay at spille med. Lige pludselig scorer han mål, siger Peter Schmeichel i podcasten og fortsætter:
– Jeg har sagt det her konstant i to-et-halvt år. Jeg har hele tiden sagt, at Rasmus Højlund ville blive en spiller, der scorede 25 mål om året for Manchester United. Men han har brug for afleveringer og for at blive sat op. Vi lod ham gå på baggrund af statistikkerne, han scorede ikke særligt mange mål i sidste sæson, samtidig med, at vi hentede Mbeumo og Cunha. To spillere, der ville levere glimrende afleveringer til Rasmus Højlund. De er den type spillere.
– Vi brugte over 70 millioner pund (på Sesko, red.), men vi har ikke den sekser, som vi burde have. Så er der også målmandspositionen. Alene i den her sæson har vi indkasseret ni mål på grund af målmandsfejl. Det er for meget. Da jeg spillede, og da Edwin (van der Sar, red.) og David de Gea spillede, var tanken, at vi skulle vinde 10 point for holdet per sæson. Du giver ikke point væk.

Peter Schmeichel forstår ikke Manchester Uniteds håndtering af Rasmus Højlund (Foto: Alamy).
‘Fansene elsker ham’
Rasmus Højlund er ikke den eneste tidligere Manchester United-spiller, der stråler i Napoli i øjeblikket. Det samme gør sig gældende for Scott McTominay, der i sidste sæson blev kåret som ‘MVP’ i Serie A.
– Jeg forstår bare ikke, hvad han (McTominay, red.) laver i Napoli. De er Manchester United-spillere. Du finder ikke ingen med mere entusiasme for Manchester United end Rasmus Højlund. Han skrev om at være Manchester United-fan, da han var 10 år. Han elsker den her fodboldklub, han er kæmpe fan.
– Og fansene elsker ham. Ikke fordi han scorede mål, for hvordan kan du score, når du aldrig får bolden? De elskede ham, fordi han arbejdede så hårdt for holdet, og fordi aldrig brokkede sig, lyder det afslutningsvist fra Peter Schmeichel.
Benjamin Sesko har i denne sæson scoret to mål i alle turneringer, mens Rasmus Højlund er oppe på otte fuldtræffere for Napoli og Danmark.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
AVIS
Interessant afsløring
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Liverpool vender dobbeltopgøret
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før