Erik Sviatchenko har haft et stærkt år i skotsk fodbold med fast plads i Celtics startopstilling siden skiftet fra FC Midtjylland i januar sidste år.
Den 25-årige midtstopper har spillet Champions League-fodbold mod FC Barcelona, Manchester City og Borussia Mönchengladbach, mens Celtic vandt mesterskabet for femte gang i streg og styrer mod den sjette som ubesejret efter 22 runder og kun en enkelt uafgjort undervejs.
Før Erik Sviatchenko skiftede fra FC Midtjylland til Celtic, havde flere engelske Premier League-klubber som Stoke, Sunderland og Norwich haft kig på midtstopperen, og i de seneste måneder er Premier League-interessen for alvor blusset op igen, efter danskeren har vist sikkerhed i luft- og duelspillet i den fysisk prægede skotske Premier League.
Tipsbladet erfarer, at en række Premier League-klubber har udvist interesse for Celtic-stopperen på det seneste, og forud for de sidste 24 timer i transfervinduet overvejer det engelske mesterhold Leicester City et deadline-køb af den danske landsholdsspiller, mens blandt andre Everton, Southampton og Burnley også har haft kig på et køb af den danske stopper.
Celtic solgte i 2015 den hollandske forsvarsspiller Virgil van Dijk til Southampton for 120 millioner kroner, og ifølge Tipsbladets oplysninger skal de skotske mestre være ude efter et beløb der nærmer sig samme prislag for at sælge den danske stopper, som Brendan Rodgers sandsynligvis først kunne erstatte til sommer med et par ugers opstart før afgørende Champions League-kvalifikationskampe.
Det sene tidspunkt i transfervinduet kan betyde, at en eventuel Erik Sviatchenko-transfer bliver skubbet til sommer.
Erik Sviatchenkos agent Allan Bak Jensen afviste mandag aften at kommentere specifikt på Tipsbladets oplysninger om interessen for Erik Sviatchenko.
– Erik er rigtig glad for at være i Celtic. Vi må se, hvad der sker i de sidste 24 timer i transfervinduet, siger Allan Bak Jensen til Tipsbladet.
Ved siden af interessen for Erik Sviatchenko skal Celtic også forholde sig til Chelsea-interesse for den 20-årige franske forward Moussa Dembelé, der har imponeret alt og alle siden et skifte fra Fulham i juni sidste år med 20 mål i 37 kampe, herunder to kasser i en 3-3 kamp mod Manchester City i september.
Erik Sviatchenko indbragte 13,5 millioner kroner, da FC Midtjylland solgte ham i januar 2016.
Det skrev Tipsbladet 5. februar 2016 om Erik Sviatchenkos transfer til Celtic i oversigten over Superligaens januar-transfervindue:
– Som beskrevet andetsteds i denne udgave af Tipsbladet har Erik Sviatchenko i flere transfervinduer været på vej væk fra FC Midtjylland. Men med et mesterskab, godt spil i Europa League og et 2015 uden længere skadespauser var et januar-salg oplagt, og efter at have snuset sent i transfervinduet sidste sommer overhalede Celtic et par interesserede klubber og byder nu på skotsk fodbold til Sviatchenko – i køreafstand fra den rigtige Premier League (undskyld Celtic-fans) og deres scouts.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Skidt nyt for Real Madrid

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Mourinho meldes tæt på storklub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hylder dansk debutant

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdt på stor hemmelighed

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Teemu Pukki dominerer

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

– Dumdristigt og naivt

Prøvede at lokke Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ikke sket i 8 år

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Har afvist flere tilbud

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber
