Det er kun få måneder siden, at kontrakten med Brentford blev forlænget.
Alligevel kan det gå så stærkt i fodboldverdenen, hvor der hele tiden sker uforudsigelige ting, især på transfermarkedet.
Her står Arsenal netop i den tilspidsede situation, at de har svært ved at nå til enighed med deres anker på midtbanen, Thomas Partey, om en ny kontrakt, og derfor skal de have hentet en erstatning, hvis ghaneseren smutter i starten af juli, når den nuværende kontrakt er udløbet.
I den forbindelse kigger klubben efter alternativer til positionen, og her skulle de ifølge Daily Mirror overveje at gå efter Christian Nørgaard i Brentford.
Hos Brentford har danskeren været en stor profil gennem mange år, og han er nu også klubbens anfører. Det er den ekspertise, som Arsenal er interesseret i at kapre, hvis de ikke kan få en forlængelse i hus med Thomas Partey.
Skal Christian Nørgaard skifte til Arsenal, hvis muligheden opstår?
0 Votes
Vil hjem til Brøndby
Den danske landsholdsspiller fortalte i et interview til Tipsbladet for et par uger siden, at han gerne vil retur til Brøndby IF, hvor karrieren for alvor fik ben at gå på, og hvor der blandt andet blev sendt en kærlig hilsen til klubbens tilhængere.
– Jeg havde en rigtig god relation til fansene. Den relation savner jeg. For lige så dejlig og fin en klub, Brentford er, så mangler fankulturen en lille smule. Der er sgu noget specielt ved at spille på et udsolgt Brøndby Stadion. Det savner jeg virkelig, fastslog Christian Nørgaard ved den lejlighed.
Christian Nørgaard og Brentford har papir på hinanden frem til sommeren 2027, så det bliver interessant at følge, om den aftale bliver fulgt til dørs, hvis Arsenal for alvor kommer på banen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED