Revser Conte efter nedtur: En fjollet ting at sige

Antonio Conte får nu kritik for sine udtalelser efter søndagens nedtur mod Wolverhampton.



Det kører bestemt ikke for Tottenham i øjeblikket, og efter søndagens 2-0-nederlag til Wolverhampton opgav Antonio Conte så håbet om at slutte i top fire

Ifølge Conte er den målsætning ‘umuligt’ at opnå, når man taber tre ligakampe i træk. Ifølge talkSPORT-eksperten Simon Jordan er der dog også plads til forbedring, hvad angår Antonio Contes egen tilgang.

– Jeg bryder mig ikke om den måde, han taler. Det er den ene gåde efter den anden, og vi forstår det ikke rigtigt. Kom nu ud og sig noget. Sig, at det ikke var godt nok, eller at du kommer til at købe spillere til sommer. Sig nu noget, for Guds skyld! Stop med at udsætte folk for de her gåder, som gør, at folk ikke forstår dig, lyder det således fra Jordan.

– Måske er det fordi, at han ikke ønsker at give folk en idé om, hvad hans plan er.

Efter nederlaget til Wolverhampton talte Antonio Conte om, at man ‘ikke kan købe en vindermentalitet’, men at man i stedet er nødt til at forsøge at ‘overføre den dag efter dag’. Ifølge Simon Jordan er det dog noget sludder fra italieneren.

– Han siger, at man ikke kan købe en vindermentalitet. Det er en fjollet ting at sige, for det er lige præcis det, som andre hold har gjort. Det er årsagen til, at klubber som Chelsea og Manchester City har været så dominante i løbet af de seneste 17-18 år. I hvert fald Manchester City i de seneste 10 år, og Chelsea fra 2003, da Abramovich købte klubben. Så det er en fjollet ting at sige, lyder det således fra Jordan. 

Tottenham ligger aktuelt på 8. pladsen i Premier League, men Antonio Contes tropper kan trøste sig med, at de har spillet færre kampe end de fleste af rivalerne i kampen om en top fire-placering. 





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer