Roy Keane revser dansk stjerne

Pierre-Emile Højbjerg har fået kritik af Roy Keane efter Tottenhams 3-2-nederlag til Arsenal, hvor den dansk stjerne satte gæsterne i gang med et selvmål.



Pierre-Emile Højbjerg fik for en sjælden gangs skyld chancen fra start, da Tottenham søndag tog imod Arsenal, men derbykampen blev ikke en succesoplevelse for den danske landsholdsstjerne. 

Et kvarter inde i kampen scorede Pierre-Emile Højbjerg nemlig selvmål, da han headede et hjørnespark i eget net. Og ifølge Manchester United-legenden Roy Keane var der ikke blot tale om uheld for Højbjergs vedkommende. 

– Se Højbjerg her. Han står bare i den forkerte position. For en rutineret spiller er hans startposition forkert. Det er et godt indlæg, med masser af fart, men han får positioneret sig selv forkert, lød det i Sky Sports-studiet fra Roy Keane. 

Allerede inden kampen var Roy Keane ude med en kritik af Pierre-Emile Højbjerg. 

– Med tanke på hvor meget rutine, han har, så synes jeg faktisk ikke, at han viser det. Han bliver ofte overløbet. Hans opgave er at beskytte bagkæden. De er nødt til at beskytte deres bagkæde. For en defensiv midtbanespiller bliver han ofte fanget, lød det fra Roy Keane. 

I studiet var Arsenal-legenden Ian Wright også kritisk overfor Højbjerg. Ifølge Wright er der ingen tvivl om, at Martin Ødegaard var glad for at stå overfor Højbjerg og ikke Yves Bissouma. 

– Bissouma er en hurtigere spiller. Hvis du kommer forbi Højbjerg, så er du væk. Bissouma og Sarr er hurtigere. Ham her (Højbjerg, red.) vil gerne spille. Problemet er, at han tror, at han er en spilfordeler.

– Han vil gerne spille den, når de har bolden, men hans naturlige reaktion burde være: 'Jeg er på det her hold for at stoppe ham (Ødegaard, red.), så jeg skal bare holde ham i kort snor', lød det fra Ian Wright. 

Søndagens derby endte med en 3-2-sejr til Arsenal, efter at gæsterne allerede i første halvleg var foran med 3-0. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Chok i Wolfsburg

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken