Efter næsten 90 minutter med meget få højdepunkter endte Chelseas møde lørdag med Manchester United alligevel ganske dramatisk.
Der stod således 0-0, indtil Jorginho scorede til 1-0 for Chelsea på et straffespark i 87. minut. En udligning til 1-1 af Casemiro tre et halvt minut inde i tillægstiden sørgede dog alligevel for pointdeling.
Dermed er de to hold stadig blot adskilt af et enkelt point på fjerde- og femtepladsen i Premier League-tabellen med Chelsea øverst.
Christian Eriksen startede inde for United for første gang efter et kort sygdomsforløb. Den danske kreatør blev skiftet ud efter 80 minutter og kunne se den dramatiske afslutning fra bænken.
United var i kontrol i en første halvleg, der bød på få oplagte scoringsmuligheder. Dem der var, havde United, men gæsterne var ikke skarpe nok til at udnytte dem.
På grund af Uniteds overtag rystede Chelsea-træner Graham Potter allerede posen ti minutter før pausen med en udskiftning samt en formationsændring. Wingbacken Marc Cucurella kom ud til fordel for den centrale midtbanespiller Mateo Kovacic.
Skiftet hjalp en smule. Chelsea kom længere frem på banen, men mål var der ingen af.
Kort inde i anden halvleg begyndte Erik ten Hag at tage hul på sine udskiftninger. Raphäel Varane måtte blandt andre gå ud, med hvad der lignede en skade i det baglår, den franske stopper også tidligere har døjet med.
Varane forlod banen grædende, formentlig på grund af frygt for nu at misse det forestående VM, hvor Frankrig er i gruppe med Danmark.
I takt med at slutfløjtet nærmede sig, gik spillet mere og mere i stå. Begge hold var forsigtige og satsede ikke ret meget fremad banen.
Med cirka ti minutter tilbage livede det hele så op. Scott McTominay rev Armando Broja ned i United-feltet i forbindelse med et hjørnespark, og så var der straffespark.
Det tog Jorginho sig af, og den brasiliansk fødte italiener sparkede modsat af David De Gea og scorede til 1-0.
Så fik United travlt, og gæsterne pressede hårdt på i jagten på den udligning, der endte med at falde et godt stykke inde i tillægstiden, da Casemiro steg til vejrs og med hovedet lige nøjagtigt fik bolden over målstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED