Solskjær sætter ord på Lingard-planer

Jesse Lingard har netop været igennem et coronaforløb, efter at være blevet testet positiv.



Jesse Lingard er vendt tilbage til Manchester United efter er succesfuldt lejeophold i West Ham i sidste sæson.

Rygterne om et permanent ophold i West Ham har efterfølgende floreret i de engelske medier, da klubben skulle have været yderst tilfreds med offensivspilleren, men en transfer af den 28-årige englænder kommer ikke til at ske ifølge Ole Gunnar Solskjær. 

Træneren var efter søndagens 5-1 sejr over Leeds tilfreds med sine offensive kræfter, men valgte alligevel at fremhæve Jesse Lingard til trods for, han ikke var en del af United-truppen. 

– Glem ikke Jesse Lingard, der har genopfundet sig selv og som er kommet tilbage som den spiller, vi ved, han er med sine kvaliteter. Han kommer også til at spille en stor rolle, siger den norske træner. 

Der kommer formenglig til at være hård konkurrence i angrebet, hvor United har forstærket sig med Jadon Sancho. Derudover kan Solskjær vælge mellem Bruno Fernandes, Mason Greenwood, Marcus Rashford, Daniel James og Edinson Cavani foruden Lingard. 

Men der skal nok blive plads til alle i de mange kommende kampe, som United har til gode, forsikrer træneren. 

– Selvfølgelig kommer der til at være rotation. Vi bliver nødt til at have en stor, stærk trup for at være konkurrencedygtige i denne liga. Det er verdens bedste liga, og vi skal også være heldige med skader, men jeg ser frem til at arbejde sammen med alle spillerne, siger Ole Gunnar Solskjær.  

Der er en god grund til Jesse Lingard ikke var med i søndagens kamp. Lingard blev for nylig testet positiv med corona og er derfor ved at komme sig.





LIVE

LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

AGF køber dansk profil

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Dansk træner vinder stor pris