Forventningerne til Manchester United var store forud for 2021/22-sæsonen, efter indkøbene af Ronaldo, Varane og Sancho, men i sidste ende måtte "De røde djævle" nøjes med en skuffende sjetteplads i Premier League.
Selvtilliden forsvandt hurtigt ud af holdet, og ansættelsen af Ralf Rangnick efter Ole Gunnar Solskjærs fyring fik heller ikke den store effekt. Og i et interview med The Athletic har Bruno Fernandes nu forklaret Manchester Uniteds problemer med, at der har været for mange forskellige trænere med forskellige idéer.
– Ralf kom ind med sin idé om at spille med intensitet og presspil, som han var vant til fra Tyskland. Men det fungerede ikke rigtig hos os, for der var en atmosfære blandt alle, hvor selvtilliden var lav, og humøret var lavt. Det er virkelig svært at ændre på, når man er inde i sådan en periode, lyder det således fra Fernandes i interviewet.
– Det har intet at gøre med Ralf. Han gjorde sit bedste. Han er en god træner med gode idéer, men det passede ikke til alle. Det er fordi, at holdet er blevet bygget op i forhold til Ole og hans idé. Og så kommer der en ny træner ind [med en anden idé, red.]. Det er nok forskellen i klubben, for enhver træner, der har været her, har haft forskellige idéer, og derfor har de hentet forskellige spillere ind.
Ifølge den tidligere Manchester United profil Paul Parker er forklaringen fra Fernandes dog noget værre vrøvl.
– Jeg mener ikke, at man kan bruge den undskyldning. Der er blevet brugt mange penge på spillere i den klub, og de er ikke blevet hentet for hele tiden at blive fortalt, hvad de skal gøre. Der var store forventninger til dem, og de har ikke levet op til dem. Slet ikke. Det er ret åbenlyst, at Bruno Fernandes siger det der for at vaske hænder, mere end noget andet. At komme ud og siger, at der har været mange forskellige trænere, og at det er derfor, at du og dine holdkammerater ikke har præsteret… det er pinligt, lyder det således, ifølge BeMyBet, fra Paul Parker.
Ifølge Paul Parker er Bruno Fernandes desuden for udisciplineret til at spille for Manchester United, og den tidligere forsvarsspiller mener, at de fleste Manchester United-fans nok ville ønske, at portugiseren i stedet var endt i Tottenham, som forgæves forsøgte at hente ham inden hans skifte til Old Trafford i 2020.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Presset træner vil rotere mod FCM
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER