Liverpool leverer ny skuffelse

Joachim Andersen spillede hele kampen for Crystal Palace, som formåede at holde Liverpool fra scoringer.



Tre gange ramte bolden overliggeren eller stolpen, da Liverpool lørdag aften spillede 0-0 ude mod Crystal Palace i Premier League.

To af gangene var det Liverpool, der sendte bolden på træværket, mens Crystal Palace bankede den runde kugle på overliggeren en enkelt gang.

Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra det sjove selskab i ligaen med 36 point for 23 kampe på en syvendeplads.

Lige over Liverpool er Fulham, Newcastle og Tottenham placeret. Tottenham har på fjerdepladsen seks point mere end Liverpool for en kamp mere. Det er holdene i top-4, der kommer med i næste sæsons Champions League.

Liverpool, som i midtugen tabte 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League, spillede endnu en gang under niveau i denne sæson.

Der blev begået en del fejl i Liverpools forsvar, der kunne have kostet et mål eller to.

I første halvleg kom Liverpool-angriberen Diogo Jota tættest på en scoring, da portugiseren fra tæt hold headede bolden på stolpen efter 23 minutter.

Helt fri ved bageste stolpe og foran det tomme mål så det bizart ud, da Jota skulle sætte hovedet på. Vinklen var så spids, at hovedstødet fra Jota ramte stolpen.

Kort før pausen hamrede Crystal Palace-angriberen Jean-Philippe Mateta bolden på overliggeren, efter at Liverpool-backen Trent-Alexander Arnold alt for nemt havde tabt en nærkamp i højre side.

Fem minutter inde i anden halvleg var det Liverpool-angriberen Mohamed Salahs tur til at ramme overliggeren.

Egypteren krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne, men den prellede symptomatisk af på overliggeren.

Den danske landsholdsstopper Joachim Andersen spillede en solid kamp i det centrale forsvar hos Crystal Palace.

Med det ene point har Crystal Palace 27 point i midten af rækken. London-klubben har nu seks point ned til holdene under nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De bliver monstersalg til sommer

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde