Tre gange ramte bolden overliggeren eller stolpen, da Liverpool lørdag aften spillede 0-0 ude mod Crystal Palace i Premier League.
To af gangene var det Liverpool, der sendte bolden på træværket, mens Crystal Palace bankede den runde kugle på overliggeren en enkelt gang.
Resultatet efterlader Liverpool et godt stykke fra det sjove selskab i ligaen med 36 point for 23 kampe på en syvendeplads.
Lige over Liverpool er Fulham, Newcastle og Tottenham placeret. Tottenham har på fjerdepladsen seks point mere end Liverpool for en kamp mere. Det er holdene i top-4, der kommer med i næste sæsons Champions League.
Liverpool, som i midtugen tabte 2-5 til Real Madrid i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League, spillede endnu en gang under niveau i denne sæson.
Der blev begået en del fejl i Liverpools forsvar, der kunne have kostet et mål eller to.
I første halvleg kom Liverpool-angriberen Diogo Jota tættest på en scoring, da portugiseren fra tæt hold headede bolden på stolpen efter 23 minutter.
Helt fri ved bageste stolpe og foran det tomme mål så det bizart ud, da Jota skulle sætte hovedet på. Vinklen var så spids, at hovedstødet fra Jota ramte stolpen.
Kort før pausen hamrede Crystal Palace-angriberen Jean-Philippe Mateta bolden på overliggeren, efter at Liverpool-backen Trent-Alexander Arnold alt for nemt havde tabt en nærkamp i højre side.
Fem minutter inde i anden halvleg var det Liverpool-angriberen Mohamed Salahs tur til at ramme overliggeren.
Egypteren krøllede bolden over mod det fjerneste hjørne, men den prellede symptomatisk af på overliggeren.
Den danske landsholdsstopper Joachim Andersen spillede en solid kamp i det centrale forsvar hos Crystal Palace.
Med det ene point har Crystal Palace 27 point i midten af rækken. London-klubben har nu seks point ned til holdene under nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT