Sunderland er tilbage i Premier League efter 8 år

Sunderland er tilbage i Premier League efter en kneben 2-1-sejr over Sheffield United i den afgørende kamp.



Det kunne næsten ikke være skrevet bedre for Sunderland, der lørdag tog den tredje og sidste billet til Englands bedste fodboldrække.

Med et mål i overtiden og en sejr på 2-1 over Sheffield United på Wembley i London lykkedes det Sunderland at vinde milliardkampen.

Det kaldes playoffkampen, fordi en oprykker tjener styrtende med penge på at rykke op i Premier League.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters kan vinderen af opgøret se frem til at indkassere 220 millioner pund. Det svarer til omkring to milliarder danske kroner.

Derfor var det et vigtigt mål, som blev sat ind af den indskiftede Sunderland-angriber Tom Watson fem minutter inde i kampens tillægstid.

Målet udløste vild jubel blandt de mange tusinde Sunderland-fans, der havde taget turen til Wembley.

Sunderland lignede ellers længe en taber af kampen, da holdet kom bagud 0-1 efter 25 minutter.

Sheffield United-angriberen Tyrese Campbell chippede elegant bolden ind over Sunderland-keeper Anthony Patterson. Det var stillingen i et godt stykke tid.

Først efter 76 minutter fik Sunderland udlignet, da angriberen Eliezer Mayenda fandt vej til nettet.

Men den store helt blev 19-årige Tom Watson, der med en effektiv og præcis afslutning med indersiden fandt plads helt ude ved stolpen.

En afslutning til en værdi af et par milliarder kroner.

Sunderland har i de seneste mange år befundet sig i de lavere engelske rækker efter nedrykningen fra Premier League i 2017.

I 2018 rykkede Sunderland tilmed også ned i League One. Og frem til 2022 spillede holdet i den tredjebedste engelske fodboldrække.

Men nu er Sunderland tilbage i det fineste selskab sammen med Leeds og Burnley, der også er rykket op.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’