Sviner Man Utd-vikarer: Jeg ville skamme mig

Paul Scholes er ikke imponeret over, at Solskjærs assistenter bliver i Manchester United.



Efter en skuffende periode valgte Manchester United at fyre cheftræner Ole Gunnar Solskjær, men flere andre skulle også have forladt skuden. Det mener klublegenden Paul Scholes i al fald. 

I stedet for at smutte med Solskjær blev assistenttrænerne Kieran McKenna og Michael Carrick, og sidstnævnte blev endda midlertidigt forfremmet, så han er holdets vikarierende cheftræner, mens der bliver ledt efter en permanent en til posten.

Og Paul Scholes har svært ved at se, at det skulle ændre synderligt meget hos Manchester United, mens han ikke forstår, at de er blevet. 

– Det er de samme mennesker, der styrer holdet. Det er de samme mennesker, der har fået massivt ansvar for at sætte holdet. Det er mest Kieran McKenna og Michael Carrick, der har forberedt holdet. Ole gav dem en masse ansvar.

– For fire uger siden var den Liverpool-kamp tidspunktet, hvor vi vidste det. Vi vidste, at Ole var på vej ud. Så skulle folkene oppe i hierarkiet forberede den næste træner og den næste stab.

– Jeg ville skamme mig over at være i staben nu efter det, der skete med Ole. De skulle alle være gået af. Ole stolede på, at de kunne forberede holdet til kampene hver uge. De har svigtet klubben og spillerne, lige så meget som Ole har, sagde Paul Scholes til BT Sport ifølge Goal i optakten til Manchester Uniteds kamp mod Villarreal tirsdag.

Det vides endnu ikke, hvem der bliver permanent cheftræner for Manchester United, men den tidligere FC Barcelona-træner Ernesto Valverde samt den nuværende PSG-træner Mauricio Pochettino er på rygtebasis favoritterne.  







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind