Thomas Frank kan onsdag aften skrive sig ind i historien.
Danskeren kan blive den første Tottenham-træner nogensinde til at forblive ubesejret i sine første tre Champions League-kampe – det afhænger af resultatet af udekampen mod AS Monaco.
Under alle omstændigheder har Thomas Franks start i London-klubben været godkendt, og det har naturligvis ikke gjort noget dårligt for danskerens anseelse i England.
Det er velkendt, at Thomas Frank er en træner, der repræsenterer de mere bløde værdier i sin mandskabsbehandling, og den opskrift har sikret ham stor succes i karrieren.
Det er det bare at lette på hatten over, lyder det fra den tidligere Liverpool- og Chelsea-stjerne Glen Johnson.
– Den type træner er med afstand de nemmeste at arbejde og spille for. Tottenham har dygtige spillere, og mange taler varmt om Frank. Hvis man har gode spillere, og man tilmed formår at gøre dem glade og tilfredse, så præsterer de bedre. Det er bare et faktum.
– Nogle trænere er som skolelærere. De ønsker ikke at lære spillerne at kende. De er chefen, spillerne skal levere, og så skal vi videre. Andre vil rigtig gerne lære deres spillere at kende, siger Glen Johnson til Tipsbladet.

Den 41-årige englænder, der som aktiv spillede over 350 Premier League-kampe og vandt to mesterskaber, placerer uden tøven Thomas Frank i den sidste kategori.
– Vi har med Premier League-spillere at gøre, så de er allerede forbandet gode fodboldspillere. Så hvis man som træner evner at forstå omklædningsrummet og de individuelle behov hos den enkelte, så formår man for alvor at rykke de spillere, man har. Det ser det ud til, at Tottenham har, fastslår Glen Johnson.
Tottenham indtager sjettepladsen i Premier League og har snor i topholdene efter otte runder.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED