Thomas Frank kan onsdag aften skrive sig ind i historien.
Danskeren kan blive den første Tottenham-træner nogensinde til at forblive ubesejret i sine første tre Champions League-kampe – det afhænger af resultatet af udekampen mod AS Monaco.
Under alle omstændigheder har Thomas Franks start i London-klubben været godkendt, og det har naturligvis ikke gjort noget dårligt for danskerens anseelse i England.
Det er velkendt, at Thomas Frank er en træner, der repræsenterer de mere bløde værdier i sin mandskabsbehandling, og den opskrift har sikret ham stor succes i karrieren.
Det er det bare at lette på hatten over, lyder det fra den tidligere Liverpool- og Chelsea-stjerne Glen Johnson.
– Den type træner er med afstand de nemmeste at arbejde og spille for. Tottenham har dygtige spillere, og mange taler varmt om Frank. Hvis man har gode spillere, og man tilmed formår at gøre dem glade og tilfredse, så præsterer de bedre. Det er bare et faktum.
– Nogle trænere er som skolelærere. De ønsker ikke at lære spillerne at kende. De er chefen, spillerne skal levere, og så skal vi videre. Andre vil rigtig gerne lære deres spillere at kende, siger Glen Johnson til Tipsbladet.

Den 41-årige englænder, der som aktiv spillede over 350 Premier League-kampe og vandt to mesterskaber, placerer uden tøven Thomas Frank i den sidste kategori.
– Vi har med Premier League-spillere at gøre, så de er allerede forbandet gode fodboldspillere. Så hvis man som træner evner at forstå omklædningsrummet og de individuelle behov hos den enkelte, så formår man for alvor at rykke de spillere, man har. Det ser det ud til, at Tottenham har, fastslår Glen Johnson.
Tottenham indtager sjettepladsen i Premier League og har snor i topholdene efter otte runder.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED