Tidligere EfB’er i Norwich: Skal spille ny position

Jacob “Lungi” Sørensen skal spille i en mere tilbagetrukken position i Norwich, siger han.



Jacob “Lungi” Sørensen skiftede tidligere på sommeren Esbjerg fB ud med Norwich City, og i den forbindelse har han ikke blot skiftet klub, han har også skiftet position.

Mens han i Esbjerg ofte spillede foran Lasha Parunashvili på midtbanen, skal “Lungi” nu være en af de bagerste spillere på midtbanen i Norwich. Det fortæller den 22-årige dansker til engelske Eastern Daily Press.

Læs også:U21-landsholdstruppen udtaget: Jonas Wind er med

– Jeg plejede ikke at spille 6’er i Danmark, men mere som en 8’er, men jeg ser også mig selv som en 6’er, og det er positivt. Vi har arbejdet meget med taktikken på banen, så nu skal jeg lære holdets principper og den rigtige måde at presse på, og hvornår jeg skal falde tilbage, fortæller “Lungi” til mediet.

Den danske U21-landsholdsspiller blev præsenteret i Norwich i slutningen af juli, men den engelske klub havde haft et godt øje til “Lungi” siden januar, forklarer han. Det blev også tydeligt, da samtalerne blev indledt.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

– Jeg talte med Stuart Webber og Kieran Scott (sportschef og rekrutteringschef, red.) først og nogle video-fyre, og de viste mig alle mulige klip, hvor man kunne se, hvor tæt de havde fulgt mig.

– De havde gjort det ordentligt. De havde også fået baggrundsinformation om min person og min karakter fra folk, der kender mig, og hvordan jeg ville passe ind i holdet. Bagefter talte jeg med cheftræneren, og han fortalte, hvordan jeg ville passe ind, og jeg tror, vi begge havde det samme syn på det, siger Jacob “Lungi” Sørensen.

Norwich spillede i den seneste sæson i Premier League, hvor de sluttede sidst. De rykkede dermed ned i Championship med et brag. 

Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

FC Barcelona køber VM-angriber

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ecuador – Tyskland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Paraguay – Australien

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Sydafrika – Sydkorea



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?