Jacob “Lungi” Sørensen skiftede tidligere på sommeren Esbjerg fB ud med Norwich City, og i den forbindelse har han ikke blot skiftet klub, han har også skiftet position.
Mens han i Esbjerg ofte spillede foran Lasha Parunashvili på midtbanen, skal “Lungi” nu være en af de bagerste spillere på midtbanen i Norwich. Det fortæller den 22-årige dansker til engelske Eastern Daily Press.
Læs også:U21-landsholdstruppen udtaget: Jonas Wind er med
– Jeg plejede ikke at spille 6’er i Danmark, men mere som en 8’er, men jeg ser også mig selv som en 6’er, og det er positivt. Vi har arbejdet meget med taktikken på banen, så nu skal jeg lære holdets principper og den rigtige måde at presse på, og hvornår jeg skal falde tilbage, fortæller “Lungi” til mediet.
Den danske U21-landsholdsspiller blev præsenteret i Norwich i slutningen af juli, men den engelske klub havde haft et godt øje til “Lungi” siden januar, forklarer han. Det blev også tydeligt, da samtalerne blev indledt.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Jeg talte med Stuart Webber og Kieran Scott (sportschef og rekrutteringschef, red.) først og nogle video-fyre, og de viste mig alle mulige klip, hvor man kunne se, hvor tæt de havde fulgt mig.
– De havde gjort det ordentligt. De havde også fået baggrundsinformation om min person og min karakter fra folk, der kender mig, og hvordan jeg ville passe ind i holdet. Bagefter talte jeg med cheftræneren, og han fortalte, hvordan jeg ville passe ind, og jeg tror, vi begge havde det samme syn på det, siger Jacob “Lungi” Sørensen.
Norwich spillede i den seneste sæson i Premier League, hvor de sluttede sidst. De rykkede dermed ned i Championship med et brag.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
El Clásico kan afgøre det hele
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
