Jacob “Lungi” Sørensen skiftede tidligere på sommeren Esbjerg fB ud med Norwich City, og i den forbindelse har han ikke blot skiftet klub, han har også skiftet position.
Mens han i Esbjerg ofte spillede foran Lasha Parunashvili på midtbanen, skal “Lungi” nu være en af de bagerste spillere på midtbanen i Norwich. Det fortæller den 22-årige dansker til engelske Eastern Daily Press.
Læs også:U21-landsholdstruppen udtaget: Jonas Wind er med
– Jeg plejede ikke at spille 6’er i Danmark, men mere som en 8’er, men jeg ser også mig selv som en 6’er, og det er positivt. Vi har arbejdet meget med taktikken på banen, så nu skal jeg lære holdets principper og den rigtige måde at presse på, og hvornår jeg skal falde tilbage, fortæller “Lungi” til mediet.
Den danske U21-landsholdsspiller blev præsenteret i Norwich i slutningen af juli, men den engelske klub havde haft et godt øje til “Lungi” siden januar, forklarer han. Det blev også tydeligt, da samtalerne blev indledt.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Jeg talte med Stuart Webber og Kieran Scott (sportschef og rekrutteringschef, red.) først og nogle video-fyre, og de viste mig alle mulige klip, hvor man kunne se, hvor tæt de havde fulgt mig.
– De havde gjort det ordentligt. De havde også fået baggrundsinformation om min person og min karakter fra folk, der kender mig, og hvordan jeg ville passe ind i holdet. Bagefter talte jeg med cheftræneren, og han fortalte, hvordan jeg ville passe ind, og jeg tror, vi begge havde det samme syn på det, siger Jacob “Lungi” Sørensen.
Norwich spillede i den seneste sæson i Premier League, hvor de sluttede sidst. De rykkede dermed ned i Championship med et brag.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Iran kommer med krav før VM
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
