Jacob “Lungi” Sørensen skiftede tidligere på sommeren Esbjerg fB ud med Norwich City, og i den forbindelse har han ikke blot skiftet klub, han har også skiftet position.
Mens han i Esbjerg ofte spillede foran Lasha Parunashvili på midtbanen, skal “Lungi” nu være en af de bagerste spillere på midtbanen i Norwich. Det fortæller den 22-årige dansker til engelske Eastern Daily Press.
Læs også:U21-landsholdstruppen udtaget: Jonas Wind er med
– Jeg plejede ikke at spille 6’er i Danmark, men mere som en 8’er, men jeg ser også mig selv som en 6’er, og det er positivt. Vi har arbejdet meget med taktikken på banen, så nu skal jeg lære holdets principper og den rigtige måde at presse på, og hvornår jeg skal falde tilbage, fortæller “Lungi” til mediet.
Den danske U21-landsholdsspiller blev præsenteret i Norwich i slutningen af juli, men den engelske klub havde haft et godt øje til “Lungi” siden januar, forklarer han. Det blev også tydeligt, da samtalerne blev indledt.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Jeg talte med Stuart Webber og Kieran Scott (sportschef og rekrutteringschef, red.) først og nogle video-fyre, og de viste mig alle mulige klip, hvor man kunne se, hvor tæt de havde fulgt mig.
– De havde gjort det ordentligt. De havde også fået baggrundsinformation om min person og min karakter fra folk, der kender mig, og hvordan jeg ville passe ind i holdet. Bagefter talte jeg med cheftræneren, og han fortalte, hvordan jeg ville passe ind, og jeg tror, vi begge havde det samme syn på det, siger Jacob “Lungi” Sørensen.
Norwich spillede i den seneste sæson i Premier League, hvor de sluttede sidst. De rykkede dermed ned i Championship med et brag.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Uventet skifte?
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
