Jacob “Lungi” Sørensen skiftede tidligere på sommeren Esbjerg fB ud med Norwich City, og i den forbindelse har han ikke blot skiftet klub, han har også skiftet position.
Mens han i Esbjerg ofte spillede foran Lasha Parunashvili på midtbanen, skal “Lungi” nu være en af de bagerste spillere på midtbanen i Norwich. Det fortæller den 22-årige dansker til engelske Eastern Daily Press.
Læs også:U21-landsholdstruppen udtaget: Jonas Wind er med
– Jeg plejede ikke at spille 6’er i Danmark, men mere som en 8’er, men jeg ser også mig selv som en 6’er, og det er positivt. Vi har arbejdet meget med taktikken på banen, så nu skal jeg lære holdets principper og den rigtige måde at presse på, og hvornår jeg skal falde tilbage, fortæller “Lungi” til mediet.
Den danske U21-landsholdsspiller blev præsenteret i Norwich i slutningen af juli, men den engelske klub havde haft et godt øje til “Lungi” siden januar, forklarer han. Det blev også tydeligt, da samtalerne blev indledt.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Jeg talte med Stuart Webber og Kieran Scott (sportschef og rekrutteringschef, red.) først og nogle video-fyre, og de viste mig alle mulige klip, hvor man kunne se, hvor tæt de havde fulgt mig.
– De havde gjort det ordentligt. De havde også fået baggrundsinformation om min person og min karakter fra folk, der kender mig, og hvordan jeg ville passe ind i holdet. Bagefter talte jeg med cheftræneren, og han fortalte, hvordan jeg ville passe ind, og jeg tror, vi begge havde det samme syn på det, siger Jacob “Lungi” Sørensen.
Norwich spillede i den seneste sæson i Premier League, hvor de sluttede sidst. De rykkede dermed ned i Championship med et brag.
Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
