‘United var måske ikke det klogeste valg af klub’

Patrick Dorgu kæmper for at blive en succes i Manchester United, og tidligere United-spiller Paul Parker tror på, at danskeren får succes.



Han blev købt i januar, men der var ikke nogen tilvænningsperiode for danske Patrick Dorgu i Manchester United. Faktisk er han blevet kastet direkte ind i startopstillingen og har været der siden.

Danskeren blev Rubin Amorims første indkøb, og selv om sæsonen for den store engelske klub som helhed har været en gigantisk skuffelse i Premier League, mener den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, at starten har været god for den danske wing back.

– Dorgu er helt klart en opgradering fra Dalot, og han er venstrebenet, hvilket selvfølgelig gør en stor forskel. Jeg synes, at Dorgu har en rigtig god indlægsfod, men problemet for ham er, at Manchester United ikke spiller en spillestil, som passer ham, lyder vurderingen fra Paul Parker, der fortsætter:

– Han er åbenlyst bedre til at angribe end til at forsvare, og så er det en udfordring, når holdet i store perioder ønsker at stå dybt. Når han endelig får muligheden for at komme frem og lave indlæg, så mangler der spillere i boksen, så det må være svært at være Dorgu lige nu.

– Han er en virkelig dygtig spiller, og han er stadig rimelig ung og uerfaren på det højeste niveau, og han blev for alvor testet for første gang mod Manchester City, hvor han i den grad bestod. Han spillede også store kampe for Lecce, men det var ikke noget, der var i nærheden af et Manchester-derby, så han skal være stolt af sig selv.

– Der er helt klart noget over ham, som jeg godt kan lide, og jeg tror på, at han kan blive en kæmpe succes i fremtiden, men det kræver også, at Amorim snart får implementeret en mere offensiv spillestil.

Skiftet til Manchester United mener Paul Parker også viser, at Patrick Dorgu ikke er bange for en udfordring – for det er en udfordring at spille hos De Røde Djævle, der er lidt af en sovende kæmpe i disse år.

– Manchester United var måske ikke det klogeste valg af klub, men jeg kan godt lide, at han virkelig ønskede at teste sig selv ved at  komme hertil, og det siger meget om ham som person  Han tog en stor risiko, og mange andre spillere har fejlet, men jeg tror på, at han kan blive en af de spillere, som kan være med til at vende skuden, selvom det nok ikke sker lige foreløbig.

Patrick Dorgu og Manchester United ligger aktuelt på 13. pladsen i Premier League.

Dorgu har spillet otte kampe – det er blevet til en enkelt assist og et enkelt rødt kort. Foruden Dorgu spiller også Rasmus Højlund og Christian Eriksen i klubben.






Kongen af København!



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag



Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?



– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever