Fire nederlag i de seneste fem kampe.
Ruben Amorim er bestemt ikke kommet flyvende fra start i Manchester United, der i øjeblikket ligger på en yderst skuffende 14. plads i Premier League, med blot otte point ned til nedrykningsstregen.
Og ifølge den tidligere Blackburn- og Chelsea-angriber Chris Sutton er der ingen tvivl om, at Ruben Amorim bliver nødt til at foretage en større udrensning i Manchester Uniteds spillertrup.
I en klumme i Daily Mail peger Chris Sutton på, at Ruben Amorim konkret bør skaffe sig af med hele 10 spillere.
– Det her virker allerede som en umulig opgave for Ruben Amorim, og det er en situation, hvor vi kun for alvor kan bedømme ham efter et par transfervinduer, lyder det fra Chris Sutton, der forudser, at den indeværende sæson ender ‘virkeligt grimt’ for Manchester United.
Ifølge Chris Sutton bliver Manchester United dog nødt til at vise Ruben Amorim tillid nu. Til gengæld bør portugiseren skille sig af med en masse af de nuværende spillere, lyder vurderingen. Konkret opfordrer Chris Sutton til, at Manchester United siger farvel til Altay Bayindir, Victor Lindelöf, Matthijs de Ligt, Jonny Evans, Tyrell Malacia, Casemiro, Christian Eriksen, Antony, Marcus Rashford og Joshua Zirkzee.
– Jeg elsker Eriksen som spiller, men hvis du vil konkurrere med de bedste hold, så må han ud. Se på Arsenal og Liverpool, hvor dynamiske deres midtbaner er. Se endda på Chelsea og hvor unge og aggressive de er. Du kan ikke hamle op med dem, hvis du fortsætter med at holde på aldrende stjerner som Eriksen, skriver Chris Sutton.
Rasmus Højlund bør Manchester United beholde, lyder vurderingen.
– Amorim har ingen anden mulighed end at beholde ham og få det til at fungere. Han er interessant, for der er meget ved, som jeg godt kan lide, men det største spørgsmål er: Kan han nogensinde blive en profileret målscorer? Man tager nogle gange sig selv i at spekulere i, hvilke andre muligheder der findes derude. Det virker helt sikkert til, at han er blevet mere frustrerende, og at Amorim er usikker på, hvilket er årsagen til, at han ændrer så meget på holdet. Højlund er ikke fuldt udviklet, men jeg vælger at sige, at han skal beholdes, skriver Chris Sutton.
Afslutningsvist opfordrer den tidligere angriber Manchester United til at købe Murillo fra Nottingham Forest, Antonee Robinson fra Fulham og Yoane Wissa fra Brentford.
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Delte meldinger om Christian Nørgaard
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
Højbjerg med kæmpe ros
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER