Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Ifølge slovensk medie har Benjamin Sesko besluttet sig for at skifte til Newcastle United i stedet for Manchester United.



En kæmpe transferkabale kan være på vej.

Liverpool kan nemlig ende med at få grønt lys til at købe svenske Alexander Isak i Newcastle United, for noget tyder på, at Newcastle har fundet manden, der skal afløse den svenske angriber.

Det forlyder i det slovenske medie Delo, at Leipzig-angriber Benjamin Sesko, der netop er fra Slovenien, har besluttet sig for at skifte til Newcastle United, selv om Manchester United også var i spil og angiveligt har haft stor tro på en aftale.

Men Delo skriver altså, at det bliver Newcastle United, der løber med Sesko, hvis klubberne – Newcastle og Leipzig – som forventer forhandler en aftale på plads.

Et skifte vil også betyde, at døren er åben for, at Liverpool FC kan købe 25-årige Alexander Isak i Newcastle.

Skifter Alexander Isak til Liverpool?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Isak har gjort det klart for ledelsen i Newcastle, at han ønsker at afsøge sine muligheder, og Liverpool har allerede fået et bud afvist på angriberen. Et bud, som også er noget under det, Newcastle kræver.

Og selv om meldingen i England er, at Liverpool ikke nødvendigvis vender retur med et nyt bud, vil døren være åben for et køb af Isak, da Newcastle hele tiden har fastholdt, at man kun vil forhandle, hvis der er en afløser på plads. Og det tyder altså på, at der kan være det i form af Sesko.

Hvor stort første bud fra Liverpool har været, er der delte meldinger om. Nogle har skrevet 900 millioner kroner – andre mere.

Blandede meldinger

Mens Delo altså mener at vide, at Sesko har valgt Newcastle over Manchester United, skriver Daily Mails Craig Hope, der er stærk på Newcastle-indhold, at den nordøst engelske klub har præsenteret sin vision og lønpakke, og at klubben nu afventer en beslutning.

Samtidig skriver han også, at man er bekendt med Delos artikel, men at det ikke er kommunikeret til Newcastle United endnu.

Den 22-årige angriber har tidligere været interessant for Arsenal, men The Gunners endte med at købe Viktor Gyökeres i stedet ,og så har Newcastle United og Manchester United kæmpet for at få fingrene i Sesko.

Hvis historien holder stand, ser Rasmus Højlund altså ud til at undgå at få en meget, meget dygtig konkurrent.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen