Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Ifølge slovensk medie har Benjamin Sesko besluttet sig for at skifte til Newcastle United i stedet for Manchester United.



En kæmpe transferkabale kan være på vej.

Liverpool kan nemlig ende med at få grønt lys til at købe svenske Alexander Isak i Newcastle United, for noget tyder på, at Newcastle har fundet manden, der skal afløse den svenske angriber.

Det forlyder i det slovenske medie Delo, at Leipzig-angriber Benjamin Sesko, der netop er fra Slovenien, har besluttet sig for at skifte til Newcastle United, selv om Manchester United også var i spil og angiveligt har haft stor tro på en aftale.

Men Delo skriver altså, at det bliver Newcastle United, der løber med Sesko, hvis klubberne – Newcastle og Leipzig – som forventer forhandler en aftale på plads.

Et skifte vil også betyde, at døren er åben for, at Liverpool FC kan købe 25-årige Alexander Isak i Newcastle.

Skifter Alexander Isak til Liverpool?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Isak har gjort det klart for ledelsen i Newcastle, at han ønsker at afsøge sine muligheder, og Liverpool har allerede fået et bud afvist på angriberen. Et bud, som også er noget under det, Newcastle kræver.

Og selv om meldingen i England er, at Liverpool ikke nødvendigvis vender retur med et nyt bud, vil døren være åben for et køb af Isak, da Newcastle hele tiden har fastholdt, at man kun vil forhandle, hvis der er en afløser på plads. Og det tyder altså på, at der kan være det i form af Sesko.

Hvor stort første bud fra Liverpool har været, er der delte meldinger om. Nogle har skrevet 900 millioner kroner – andre mere.

Blandede meldinger

Mens Delo altså mener at vide, at Sesko har valgt Newcastle over Manchester United, skriver Daily Mails Craig Hope, der er stærk på Newcastle-indhold, at den nordøst engelske klub har præsenteret sin vision og lønpakke, og at klubben nu afventer en beslutning.

Samtidig skriver han også, at man er bekendt med Delos artikel, men at det ikke er kommunikeret til Newcastle United endnu.

Den 22-årige angriber har tidligere været interessant for Arsenal, men The Gunners endte med at købe Viktor Gyökeres i stedet ,og så har Newcastle United og Manchester United kæmpet for at få fingrene i Sesko.

Hvis historien holder stand, ser Rasmus Højlund altså ud til at undgå at få en meget, meget dygtig konkurrent.





Peger på særligt problem for Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

FC Midtjylland – FC København

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

AGF-fans hjælper med snerydning

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Brian Riemer giver råd til storklub

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Er han den nye Rurik Gislason?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Det skriger til himlen i Brøndby!

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Mener FC København det fortsat alvorligt?

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Tæt på utrolig kamprekord

AGF og OB var enige om at spille søndag

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Marseille kan overraske i Le Classique

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne