Et mål af Bruno Fernandes i tillægstiden reddede Manchester United fra en ny skuffelse i lørdagens udekamp mod Fulham.
Portugiseren sikrede United en 1-0-sejr på Craven Cottage, hvor Rasmus Højlund blev udskiftet efter 79 minutter. Højlund så ikke specielt tilfreds ud, da han blev taget ud af Erik ten Hag, og ifølge den tidligere Chelsea-stjerne siger det meget om den danske landsholdsangribers attitude.
– Først og fremmest elsker jeg, at han er skuffet og skumler over træneren, når han bliver taget ud. Det er det, man vil have som træner, lyder det, ifølge TNT Sports, fra Joe Cole.
– Man skal ikke overskride grænsen, men man kan godt være skuffet. Han er bare nødt til at vokse ind i rollen. Han kommer ikke til at score hattrick hver eneste uge, og det vil hjælpe ham at spille mere direkte. De (holdkammeraterne, red.) kigger aldrig fremad i tide, selvom han laver nogle gode løb. Men det skal nok komme, det er jeg sikker på.
Også den tidligere Manchester United-stjerne Rio Ferdinand peger på, at Rasmus Højlund ikke får hjælp nok.
– Vi får ikke hans største kvaliteter at se, fordi holdet ikke spiller hans styrker, lyder det fra Ferdinand, der udpeger Marcus Rashford og Antony som værende for selviske.
– Når han laver løbene, er afleveringen forsinket, og bolden når ikke frem i de områder. Han lavede et fantastisk løb i første halvleg, hvor han skreg efter bolden, hvor Garnacho endte med at lave et dårligt indlæg. Jo hurtigere de får bolden ind i feltet til den her fyr, jo bedre. Han laver gode løb. Spil til hans styrker.
Rio Ferdinand peger endvidere på, at Rasmus Højlund endnu ikke har en status, hvor han kan give holdkammeraterne en ordentlig opsang, hvis de ikke sætter ham ordentligt i scene.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER