Holdkammerat om Sisto: Det lader til at være noget alvorligt

Celta Vigo-spilleren Iago Aspas er bekymret for sin danske holdkammerat Pione Sisto.



Hvordan Pione Sisto har det, ved kun Pione Sisto selv, men den tidligere landsholdsspillers gøren og laden på især sociale medier i øjeblikket giver et indtryk af, at han har nogle mentale problemer.

Pione Sisto har blandt andet kaldt sig selv “den mest hadede person i Danmark”, og han har tiltrukket sig opmærksomhed ved blandt andet at give sig i kast med en diæt, hvor han kun måtte spise frugt. Desuden kammer Sistos Instagram over med motiverenede citater, og i ferien er han begyndt at følge en række guruer inden for alternativ medicin. 

På klubholdet Celta Vigo lægger angriberen Iago Aspas ikke skjul på, at Pione Sisto bekymrer ham.

– Sidste år grinede vi af de her ting, men det lader til at være noget alvorligt, og jeg går ud fra, at klubben har kontakt med ham, siger Aspas til Radio Galega og fastslår, at Sistos udfordringer efter hans mening har smittet af i præstationerne på banen.

For nyligt udtrykte også landstræner Åge Hareide også bekymring for Pione Sisto.

– Jeg ville ønske, jeg kunne svare helt konkret på, hvordan han har det. Han har været ude af holdet i Celta Vigo, så fodboldmæssigt er situationen ikke tilfredsstillende i forhold til landsholdet. Jeg har inviteret ham til at træne med os. Dels for at tale med ham og så han kan være sammen med os, for vi vil ikke miste kontakten til ham, men Pione meddelte, at han havde mest brug for hvile. Det må vi acceptere.

– Jeg håber ikke, der er nogen, der hader Pione, for det er verdens fineste fyr. Jeg er ikke selv på sociale medier, så det er umuligt for mig at vide, om der har været noget der, og hvorfor han siger sådan noget. Jeg håber ikke, han føler, han er hadet, for det er han ikke. At man har en dårlig landskamp sker for alle. Pione har så mange gode ting i sig, at det er vigtigt at bakke ham op. Og det har vi gjort, lød det fra Åge Hareide.

Pione Sisto ønsker ikke at udtale sig til pressen i øjeblikket. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Dansk træner vinder stor pris