Skrækaften for Braithwaite i Barca-nedtur

Martin Braithwaite fik en uheldig hovedrolle, da Barcelona måtte nøjes med 1-1 hjemme mod Eibar.



Først brændte han et straffe. Så fik han et mål annulleret. Og til sidst måtte Martin Braithwaite se sin klub, FC Barcelona, nøjes med uafgjort på hjemmebane mod upåagtede Eibar i den spanske liga.

1-1 stod der på lystavlen efter 90 skuffende minutter, som kun indbragte storklubben et af de tre forventede point.

Dermed forbliver Barcelona på sjettepladsen i rækken. Der er syv point op til førende Atlético Madrid, der endda har spillet to kampe færre.

Miseren begyndte allerede i kampens ottende minut, da Barcelona fik tilkendt straffespark.

I Lionel Messis fravær stod Martin Braithwaite med ansvaret fra 11-meter-pletten. Men esbjergenseren ramte bolden skævt, og bolden rullede et godt stykke forbi den ene målstolpe.

Læs også:Diego Simeone indikerer særlig Diego Costa-aftale

Og da stadionuret nærmede sig de 25 minutter, måtte den danske landsholdsforward sluge endnu en skuffelse.

Braithwaite satte indersiden på et indlæg fra venstre side og troede, at han havde bragt sit hold foran 1-0. Men videobillederne viste, at han var en smule på den forkerte side af offsidelinjen, og så blev scoringen annulleret.

Nogen stor kamp spillede Barcelona ikke. Trods masser af boldbesiddelse havde holdet svært ved at tilspille sig et egentligt overtag, og flere spillere vil formentlig helst glemme kampen i en fart.

Det gælder blandt andet forsvareren Ronald Araujo, der var stærkt impliceret i Eibars scoring 12 minutter efter pausen

Som bageste markspiller fjumrede uruguayaneren med bolden, mistede den til Garcia Kike, og nåede ikke tilbage, inden Eibar-angriberen havde bragt gæsterne foran.

Læs også:For syvende gang i træk: Braithwaite starter for Barcelona

Indskiftede Ousmane Dembele reddede dog catalonierne fra den store fiasko med sin udligning midt i halvlegen. Dembele modtog bolden i højre side af feltet og sendte den ind i nettet med et fladt spark.

Mere blev det ikke til. Trincâo havde ellers en fin mulighed for at sikre Barcelona alle tre point i kampens tillægstid. Efter en dribletur fik han frit skud fra en halvspids vinkel, men bolden strøg lige forbi den fjerneste opstander.

Dermed kan Barcelona fejre nytår med 25 point for 15 kampe. Holdet skal i aktion igen 3. januar på udebane mod Huesca.

/ritzau/

Læs også:Tror på Messi-forlængelse: Han ønsker at være i Barcelona
Læs også:Dansk landsholdsprofil hyldes i Italien: Ligaens bedste på sin position
Læs også:Fra joker til stamspiller: Sådan byggede Braithwaite sin rede i Barcelona




LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

City med vildt rekordbud