Først brændte han et straffe. Så fik han et mål annulleret. Og til sidst måtte Martin Braithwaite se sin klub, FC Barcelona, nøjes med uafgjort på hjemmebane mod upåagtede Eibar i den spanske liga.
1-1 stod der på lystavlen efter 90 skuffende minutter, som kun indbragte storklubben et af de tre forventede point.
Dermed forbliver Barcelona på sjettepladsen i rækken. Der er syv point op til førende Atlético Madrid, der endda har spillet to kampe færre.
Miseren begyndte allerede i kampens ottende minut, da Barcelona fik tilkendt straffespark.
I Lionel Messis fravær stod Martin Braithwaite med ansvaret fra 11-meter-pletten. Men esbjergenseren ramte bolden skævt, og bolden rullede et godt stykke forbi den ene målstolpe.
Læs også:Diego Simeone indikerer særlig Diego Costa-aftale
Og da stadionuret nærmede sig de 25 minutter, måtte den danske landsholdsforward sluge endnu en skuffelse.
Braithwaite satte indersiden på et indlæg fra venstre side og troede, at han havde bragt sit hold foran 1-0. Men videobillederne viste, at han var en smule på den forkerte side af offsidelinjen, og så blev scoringen annulleret.
Nogen stor kamp spillede Barcelona ikke. Trods masser af boldbesiddelse havde holdet svært ved at tilspille sig et egentligt overtag, og flere spillere vil formentlig helst glemme kampen i en fart.
Det gælder blandt andet forsvareren Ronald Araujo, der var stærkt impliceret i Eibars scoring 12 minutter efter pausen
Som bageste markspiller fjumrede uruguayaneren med bolden, mistede den til Garcia Kike, og nåede ikke tilbage, inden Eibar-angriberen havde bragt gæsterne foran.
Læs også:For syvende gang i træk: Braithwaite starter for Barcelona
Indskiftede Ousmane Dembele reddede dog catalonierne fra den store fiasko med sin udligning midt i halvlegen. Dembele modtog bolden i højre side af feltet og sendte den ind i nettet med et fladt spark.
Mere blev det ikke til. Trincâo havde ellers en fin mulighed for at sikre Barcelona alle tre point i kampens tillægstid. Efter en dribletur fik han frit skud fra en halvspids vinkel, men bolden strøg lige forbi den fjerneste opstander.
Dermed kan Barcelona fejre nytår med 25 point for 15 kampe. Holdet skal i aktion igen 3. januar på udebane mod Huesca.
/ritzau/
Læs også:Tror på Messi-forlængelse: Han ønsker at være i Barcelona
Læs også:Dansk landsholdsprofil hyldes i Italien: Ligaens bedste på sin position
Læs også:Fra joker til stamspiller: Sådan byggede Braithwaite sin rede i Barcelona
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Hjulmand og co. taber stort skridt
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW
