Avis: Her er Ten Hags vilde transferbudget

Ifølge den engelske avis Daily Mirror kan Erik ten Hag se frem til at få stillet knap 1,8 milliarder kroner til rådighed på sommerens transfermarked.



Erik ten Hag er torsdag blevet præsenteret som ny cheftræner for Manchester United, og dermed venter der den 52-årige hollænder lidt af en opgave med at få den engelske storklub tilbage til tidligere tiders storhed. 

Og ifølge den engelske avis Daily Mirror kan Erik ten Hag også forvente at få stillet et meget markant transferbudget til rådighed på Old Trafford. Der er lagt op til en større udskiftning i klubben til sommer, hvor spillere som Paul Pogba, Nemanja Matic, Jesse Lingard, Edinson Cavani og Juan Mata alle har kontraktudløb. 

– Men minimum seks andre spillere kan også ryge, så Ten Hag kan gennemføre sin oprydning. Der er tale om Aaron Wan-Bissaka, Eric Bailly, Phil Jones, Alex Telles, Anthony Martial og Marcus Rashford. En spiller, der sandsynligvis får en ny chance med Ten Hags ankomst, er Donny van de Beek, der spillede under den kommende Ajax-boss i Ajax og aktuelt er udlejet til Everton, skriver Daily Mirror således. 

Ifølge Daily Mirror er der lagt op til en travl sommer for Manchester United, hvor Erik ten Hag vil få stillet et transferbudget på omtrent 200 millioner pund til rådighed. Det svarer til lidt under 1,8 milliarder kroner. Harry Kane og Declan Rice er navne, der står på ønskelisten, hvor også mere tilgængelige navne som Darwin Nunez og Ruben Neves optræder. 





Tæt på kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Tæt på kæmpetransfer

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”