Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.
Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.
– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.
Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.
Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.
– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.
Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.
Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.
Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah