Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.
Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.
– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.
Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.
Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.
– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.
Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.
Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.
Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
LIVE
Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Surt show – dumpet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT