Chokskifte? Køb Kamil Grabara for 300 mio. i dag

Ifølge den polske journalist Mateusz Borek bør en af verdens største klubber åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara.



Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.

Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.

– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.

Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.

– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.

Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.

Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.

Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Her er VM-turneringens hold

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

AGF – Brøndby IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland