Chokskifte? Køb Kamil Grabara for 300 mio. i dag

Ifølge den polske journalist Mateusz Borek bør en af verdens største klubber åbne tegnebogen og købe Kamil Grabara.



Kamil Grabara har i kun et halvt år gjort sig i Bundesligaen, men alligevel mener den polske journalist Mateusz Borek, at han er klar til at tage et gevaldigt skridt op.

Det fortæller han i det polske fodboldprogram Moca Futbolu.

– Jeg ved, rigtig mange kommer til at grine af det her, men hvis Bayern München er på udkig efter en afløser for Neuer, så ville jeg ikke tøve. Jeg ville smide 30-40 millioner euro (225-300 millioner kroner, red.) på bordet i dag. Hvis jeg var Bayern, havde jeg gået efter Kamil Grabara, siger han.

Det kan lyde vanvittigt, men forbindelsen til Bayern München er faktisk ikke plukket ud af den blå luft. Sidste sommer forlød det nemlig, at netop Bayern München havde ham på listen over emner.

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen har også tidligere udtalt, at han sagtens kan se Kamil Grabara i Bayern München, hvis han slår igennem i Wolfsburg.

– Så er det måske næste hylde. Så er det måske Bayern München eller Premier League. En fodboldspiller tænker aldrig på, at man er nået til vejs ende, sagde "Graver" til Tipsbladet.

Man skal nok også spise brød til, for selvom Kamil Grabara gjorde det godt i FC København og nu er førstekeeper i Wolfsburg, er der formentlig et stykke vej til at skulle afløse en af nutidens bedste målmænd i Manuel Neuer.

Læg dertil at Kamil Grabara også ville skulle vippe Alexander Nübel af pinden, som man har store forventninger til i Bayern München.

Fodboldverdenen er som bekendt uforudsigelig, og der hersker i hvert fald ingen tvivl om, hvad Mateusz Borek mener, Bayern München bør gøre.





Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis