Conte kommer med højst uventet udtalelse om Eriksen

Der kommer ikke til at ske ændringer i Inters spillertrup i dette transfervindue, lyder det nu fra Antonio Conte.



Inters sportsdirektør, Giuseppe Marotta, bekræftede kort før jul, at Christian Eriksen er ‘på transferlisten’, og at den danske landsholdspiller ‘kommer til at forlade os i januar’. 

Eriksen har herefter været rygtet til et hav af forskellige klubber, hvoraf Paris Saint-Germain har lignet den mest oplagte destination. Søndag kom Inter-cheftræner Antonio Conte dog så med en udtalelse, der går stik imod Marottas udmelding. 

Ingen ind – og ingen ud
Flere medier har i den seneste tid reporteret, at Eriksens høje løn (56 millioner kroner om året) og manglende kampform gør, at der ikke ligefrem er en lang kø af klubber, der jagter den tidligere Tottenham-stjerne. Til dato er der således ingen klubber, der har tilbudt at hente Eriksen i en permanent handel. Og nu ser det altså ud til, at Inter har taget konsekvensen af den manglende interesse. På et pressemøde søndag blev Conte således spurgt til Inters transferplaner. 

– Du ved det allerede udmærket godt. Men jeg kan godt sige det én gang til. Som jeg allerede har sagt, så kommer vi hverken til at købe eller sælge i dette transfervindue, lød det således, ifølge det franske medie RMC Sport, fra Conte.

RMC Sport konstaterer, at Contes udmelding betyder, at Eriksens skæbne dermed er ‘forseglet’. Der er da, ganske rigtigt, også tale om en meget træls udvikling for Eriksen, der næppe kan se frem til den store spilletid i Inter i resten af sæsonen. Den 28-årige danske landsholdsspiller sad senest på bænken fra start til slut, da Inter søndag spillede 2-2 med Roma. Der er også tale om en ganske skidt nyhed for Kasper Hjulmand og det danske landshold, idet meget nu tyder på, at det bliver en meget formsvag Christian Eriksen, der til sommer møder op til EM-slutrunden. 

Overfor DAZN forklarede Conte, at det er økonomiske problemer, der gør, at Inter ikke kommer til at foretage sig noget som helst i dette transfervindue. 





Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Viktor Claesson bliver i FC København

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Nu drømmer de stort i AGF

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem