Eriksens agent har nu rettet blikket mod La Liga

Efter at have afdækket interessen i England har Christian Eriksens agent nu angiveligt fokuseret på eventuel spansk interesse i de seneste dage.



Udover de vedholdende PSG-rygter har Christian Eriksen i den seneste uges tid også været rygtet til en lang række Premier League-klubber, herunder Wolverhampton, West Ham, Aston Villa, Tottenham og Everton

Endnu er der dog ikke opsejling til noget konkret fra de britiske øer, og ifølge den italienske avis Corriere dello Sport har Christian Eriksens agent, Martin Schoots, således nu rettet blikket mod Spanien. 

– Martin Schoots, Christian Eriksens agent, arbejder på enhver tænkelig åbning for sin klient, der mangler en klub at spille 2020/21-sæsonen færdig i, inden EM-slutrunden. Efter at have forhørt sig om interessen fra flere engelske klubber, gennem et internationalt agentur, har han (Schoots, red.) i de seneste dage fokuseret på Spanien. En liga, som han tror kan være ideel, skriver Corriere dello Sport således. 

– Og hvilke døre er det så, han banker på? De to eneste, der har råd til at betale Eriksens løn, nemlig Real Madrid og Barcelona. Resultatet? Vi er stadig i den indledende fase. En stor spiller på en lejeaftale kan være interessant for Florentino Perez, selvom spilleren umiddelbart ikke indgår i Zidanes planer. 

TV3 SPORT-reporteren Luna Christofi har tidligere udtalt til CLBOLD, at Florentino Perez har et rigtigt godt øje til Christian Eriksen. Det var i dagene inden Champions League-finalen i 2019, hvor Eriksen og Tottenham tabte til Liverpool. Spørgsmålet er, om klubpræsidenten stadig interesserer sig for den danske landsholdsprofil. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’