Video : Tipsbladet
Rygter

FC København på besøg

FC København var tirsdag til stede for at overvære kampen mellem IFK Göteborg og Mjällby AIF. Ifølge Expressen kiggede de på spændende midtbanespiller.

FC København kan ikke længere vinde guld, og deres europæiske ambitioner i den kommende sæson afhænger også af en skæbnesvanger kamp mod FC Nordsjælland på søndag.

Men selvom københavnerne har nok at se til med at få styret sæsonen i hus på bedst mulig måde, så lures der også i kulissen på at forstærke truppen frem mod næste sæson.

Expressen skriver nemlig, at FC København blandt klubber som Manchester United og Bayern München havde taget plads tirsdag aften for at overvære IFK Göteborgs sensation Malick Yalcouyé.

Det bekræftes af klubbens tekniske direktør, Ola Larsson, som Tipsbladet har talt med.

- De (FCK, red.) var her i går (tirsdag mod Mjällby, red.). Men jeg ved ikke, om de var her specifikt for at kigge på ham.

Den 18-årige midtbanespiller kom til IFK Göteborg tidligere på året fra ASEC Mimosas i hjemlandet Elfenbenskysten. Siden har han ikke set sig tilbage og er startet samtlige kampe for det svenske mandskab, der ledes af Jens Berthel Askou.

En enkelt scoring er det også blevet til, mens Malick Yalcouyé dækker et kolossalt område i maskinrummet. Derfor er det heller ikke utænkeligt, at han allerede kan flyve fra reden til sommer, da interessen er voldsom.

- Min telefon ringer lidt oftere, og hvis klubberne vil se ham, så skal de også komme nu, da vi kun har én hjemmekamp tilbage (før sommerpausen, red.). Derefter tror jeg, det er for sent, da der nok vil komme en budkrig, siger Ola Larsson.

Foto: Alamy

Ifølge Expressen har klubber som Ajax og PSV vist konkret interesse i ham, mens der også er belgiske og portugisiske bejlere. At FCK scouter ham, kan være som en del af en rutineopgave, men det kan heller ikke afvises, at de specifikt har været der for at kigge på Malick Yalcouyé.

Uanset er midtbanemanden ifølge Ola Larsson det største talent, han nogensinde har set. Og han har trods alt været med til at sælge Odilon Kossounou, der er en af klodens bedste forsvarsspillere i Bayer Leverkusen, fra Hammarby til Club Brugge.

- Med Malick er jeg aldrig nervøs, når han har bolden, for han tager altid den bedste beslutning. Uden bolden er han også fantastisk. Han taber aldrig en-mod-en-dueller. Når du ser ham, ser han ikke ud af meget, men han taber bare aldrig en duel. I løbet af mine år i branchen har jeg aldrig set et så stort talent.

Ifølge Expressens oplysninger bliver det dog en halvdyr fornøjelse for klubber med interesse i at byde på Malick Yalcouyé, fordi IFK Göteborg drømmer nemlig om en pris helt op mod 64 millioner kroner.

- Vi kommenterer ikke på tallene, og i den her situation er der også så mange interesserede klubber, men jeg kommenterer det ikke, siger Ola Larsson.

En pris på 64 millioner kroner vil med længder gøre ham til klubbens største salg nogensinde. Den titel indtages lige nu af FC Nordsjællands Benjamin Nygren, der i 2019 skiftede fra IFK Göteborg til Genk for omkring det halve - 32 millioner kroner.

Malick Yalcouyé, 18 år, kan indtage flere midtbanepositioner og udmærker sig også ved sine fysiske tal. Han har scoret et mål i ti kampe og fået annulleret to scoringer, så han er også en midtbanemand, der kommer i feltet.

Han er på kontrakt i IFK Göteborg frem til udgangen af 2028.