Han har ført Panama til forrygende resultater i de seneste år, og Thomas Christiansen er derfor også en eftertragtet herre i disse dage.
Sådan lyder det fra AS, der skriver, at den dansk-spanske træners tid som landstræner for Panama kan være forbi efter VM næste år, hvor pilen angiveligt peger imod, at Thomas Christiansen kan vende tilbage til klubfodbold.
Ifølge AS er der interesse for Thomas Christiansen fra flere klubber i både MLS, Mexico og De Forenede Arabiske Emirater.
Den 52-årige Thomas Christiansen har tidligere været cheftræner for klubber som Leeds United, APOEL og Union Saint-Gilloise, mens han har tidligere også har været assistenttræner i Al-Jazira fra De Forenede Arabiske Emirater.
Den tidligere FC Barcelona-spiller har stået i spidsen for Panama siden sommeren 2020, hvor han har ført den mellemamerikanske nation til flotte resultater, herunder en kvartfinale i Copa America sidste sommer.
Natten til mandag stod Thomas Christiansen og Panama i den mellemamerikanske Nations League-finale mod Mexico, hvor det blev til et 2-1-nederlag efter at mexicanerne fik tilkendt et straffespark i tillægstiden.
Thomas Christiansen og co. bookede finalebilletten i sidste uge ved at besejre Mauricio Pochettino og USA med 1-0 i semifinalen.
Thomas Christiansen gav sidste år et stort Tipsbladet om arbejdet med at være Panamas landstræner. Det kan du læse her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER